Dell XPS 14z – stylowy i wydajny notebook dla estetów

Dla użytkowników bardziej wrażliwych na wygląd i jakość wykonania komputera firma Dell oferuje modele z serii XPS. Wcześniej opisywałem 15-calowy model XPS 15z, który pomimo tego, że jest ładny i funkcjonalny to niestety też dość duży i ciężki. Dlatego dla bardziej mobilnych użytkowników, którzy często zabierają ze sobą notebooka bardziej polecany jest mniejszy i lżejszy model XPS 14z. Podobnie jak w przypadku większego modelu, również patrząc na XPS 14z nie trudno dostrzec wyraźne nawiązania do konkurencyjnych rozwiązań spod znaku nadgryzionego jabłka.
Dell XPS 14z – stylowy i wydajny notebook dla estetów

Układ chłodzenia potrafi hałasować przy pełnym obciążeniu procesora.

Układ chłodzenia potrafi hałasować przy pełnym obciążeniu procesora.

Aluminiowa, srebrna obudowa, szczelinowy napęd oraz podświetlana klawiatura wyspowa to charakterystyczne cechy dla notebooków MacBook Pro firmy Apple. Analogicznie XPS 14z na pierwszy rzut oka wygląda jak pomniejszony w skali model XPS 15z. Jednakże oprócz mniejszych gabarytów i wagi obudowa 14z zasadniczo i niestety na niekorzyść różni się rozmieszczeniem złączy. Wszystkie porty USB, których jest “aż dwa” (jeden USB 2.0 i jeden USB 3.0), port sieci LAN oraz wyjścia złączy dla zewnętrznych wyświetlaczy obrazu (mini DisplayPort, HDMI) zostały umieszczone z tyłu. Nie jest to wygodne, gdyż przy każdorazowym podłączaniem np. zwykłego pendrive-a, będziemy musieli obracać obudowę.

Dell XPS 14z waży podobnie jak konkurencyjny, ale bardziej 'plastikowy' MSI X460DX.

Dell XPS 14z waży podobnie jak konkurencyjny, ale bardziej “plastikowy” MSI X460DX.

Dodatkowo będziemy musieli uważać, aby nie uszkodzić sterczących z tyłu akcesoriów np. podczas podróży autobusem lub samolotem, gdy komputer będziemy trzymać na kolanach. Również słabszy w porównaniu do modelu 15z jest zastosowany ekran o przekątnej 14 cali, który ma standardową rozdzielczość 1366×768 pikseli. Przy tej przekątnej nie jest to wielką wadą, lecz w porównaniu do matrycy Full HD z modelu piętnastocalowego obraz jest zdecydowanie mniej wyraźny. Pracy na zewnątrz i w jasno oświetlonych pomieszczeniach nie ułatwia także błyszcząca powłoka ekranu, w której w takich przypadkach zobaczymy niepożądane refleksy świetlne.

Dodatkowy układ graficzny ze średniej półki, a raczej wyższej niskiej nie zapewnia wysokiej wydajności i do najnowszych gier jest raczej za słaby.

Dodatkowy układ graficzny ze średniej półki, a raczej wyższej niskiej nie zapewnia wysokiej wydajności i do najnowszych gier jest raczej za słaby.

Testowany model wyposażono w dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 drugiej generacji (i5-2430M), taktowany zegarem 2,4 GHz. Opcjonalnie możemy też wybrać dwurdzeniową jednostkę z serii Core i7. W komputerze zastawano zewnętrzną kartę graficzną Nvidia GeForce GT 520M, która może pracować zamiennie z układem wbudowanym w procesor (Intel HD Graphics 3000). Nad przełączaniem układów graficznych czuwa technologia Nvidia Optimus. W komputerze zamontowano 6 GB pamięci RAM, którą można rozszerzyć maksymalnie do 8GB. Do przechowywania danych zastosowano tradycyjny dysk twardy, 7200 obr./min o pojemności 500 GB.

Ogólna wydajność jest zadowalająca dzięki procesorowi Intel Core i5 drugiej generacji.

Ogólna wydajność jest zadowalająca dzięki procesorowi Intel Core i5 drugiej generacji.

Ogólna wydajność testowanej wersji modelu Dell XPS 14z jest zadowalająca i mieści się powyżej średniej w naszym rankingu notebooków. W benchmarku syntetycznym PCMark Vantage uzyskany wynik to 7850 punktów. Wyższe osiągi przy podobnym procesorze uzyskują modele z szybkimi dyskami SSD np. Asus U44SG. Wydajność dodatkowej grafiki jest wystarczająca do standardowych zastosowań, jak praca biurowa czy odtwarzanie multimediów. Jeśli chodzi o granie to o płynnym wyświetlaniu grafiki 3D możemy mówić jedynie w wypadku starszych produkcji i to też przy “niższych” ustawieniach szczegółowości grafiki. W benchmarku 3DMark Vantage uzyskany wynik to 2319 punktów. Natomiast w starszej wersji 3DMark06 maszyna Della osiagnęła 5363 punkty. Dla porównania konkurencyjny model MSI X460DX wyposażony w mocniejsze GPU –Nvidia GeForce GT 540M zdobył odpowiednio 4187 (3DMark Vantage) i 8869 (3DMark06) punktów.

Ponad trzy i pół godziny odtwarzania filmu z DVD to przeciętny wynik w tej klasie urządzeń.

Ponad trzy i pół godziny odtwarzania filmu z DVD to przeciętny wynik w tej klasie urządzeń.

Do zasilania testowany laptop wykorzystywał litowo-jonową baterię o pojemności 4100 mAh. W czasie testów pozwoliła na pracę przez trzy i pół godziny odtwarzania filmu z DVD oraz niespełna sześć godzin w trybie oszczędnym (MobileMark 2007 Reader). Nie są to wyniki oszałamiające, ale mieszczą się w przyzwoitej średniej.

Siedem i pół godziny pracy biurowej to zadowalający wynik, ale rekordziści są daleko.

Siedem i pół godziny pracy biurowej to zadowalający wynik, ale rekordziści są daleko.

Dell XPS 14z to stylowy i poręczny notebook dla tych, którzy brzydzą się pospolitych i tandetnie wykonanych “plastikowych” modeli. Oferuje niezłą wydajność CPU, ale tylko przeciętną jeśli chodzi o grafikę i to mimo dodatkowego GPU. Czasy pracy na bateriach też są przeciętne. Sam wygląd to jedno, a fakt, że konkurencja za podobną konfigurację każe sobie płacić znacznie mniej (MSI X460DX) albo w podobnej cenie oferuje szybki dysk SSD i znacznie dłuższe czasy pracy na baterii (Asus U44SG) każe się poważnie zastanowić nad wyborem (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Karol Kulas

Dell XPS 14z

PLUSY:

Wygląd i jakość wykonania
Dodatkowy układ graficzny z obsługą technologii Nvidia Optimus
Wygodna podświetlana klawiatura

MINUSY:
Wysoka cena
Niewygodne rozmieszczenie złączy na obudowie
Tylko dwa złącza USB

Więcej:Dell