Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (GT-P5100) – średnio wypasiony model

Samsung Galaxy Tab 2 to nowe wydanie tabletu z popularnej serii. Dzięki Androidowi 4 ma on w zamierzeniu być konkurencją dla potężnego Apple iPad-a 3, jednak w teście nowy Galaxy Tab wypadł przeciętnie, a nawet gorzej niż poprzednik.
Samsung Galaxy Tab 2 10.1
Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Samsung Galaxy Tab 2 10.1: nowy tablet z popularnej serii.

Tablet Samsung Galaxy Tab 2 10.1: nowy tablet z popularnej serii.

Nowy tablet o przekątnej 10,1 cala to już piąty Samsung o takich rozmiarach wyświetlacza. Oprócz modelu z dużą przekątną Samsung przygotował także mniejszą wersję o przekątnej 7 cali. W 10,1-calowym tablecie producent umieścił już nie całkiem świeży dwurdzeniowy procesor Cortex A9, pamięć operacyjną o pojemności 1 GB oraz 16 GB pamięci Flash. Jest dla nas zagadką, dlaczego Samsung nie wykorzystał nowej platformy Tegra 3. Przecież ona zapewnia lepszą wydajność i dysponuje większą ilością funkcji oszczędzania energii, które są w stanie wydłużać czas pracy na baterii.

Za to na czasie jest system operacyjny. Koreański producent zainstalował najnowszą wersję Androida (Ice Cream Sandwich), który reaguje szybko na wszystkie komendy. Rzadko mogliśmy zauważyć denerwujące przeskoki, które były częste w poprzedniej wersji. Tablet potrzebuje jednak kilka sekund na dopasowanie obrazu po zmianie formatu z pionowego na poziomy (w niektórych konkurencyjnych urządzeniach funkcjonuje to sprawniej). Android 4 wnosi znaczącą poprawę przy korzystaniu z Internetu, ponieważ otwieranie i przewijanie stron przebiega sprawnie. Podczas zoomowania, które stanowi duży problem dla tabletów z Androidem 3.0, Galaxy Tab 2 10.1 działa bezbłędnie i płynnie. Nakładkę graficzną systemu stanowi firmowy interfejs Samsunga TouchWiz, który wygląda elegancko, oferuje fajne widgety oraz nie wpływa negatywnie na wydajność.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1: piękny wyświetlacz, przeciętny czas pracy na baterii

10,1-calowy wyświetlacz dysponuje rozdzielczością 1280×800 pikseli, obsługuje więc HD ready. W pomiarach wykonywanych w naszym laboratorium wyświetlacz wypada przekonująco na całej linii. Galaxy Tab 2 zdobywa punkty dzięki bardzo dobrej jasności, która wynosi 388 Cd/m2 oraz doskonałemu kontrastowi szachownicy, wynoszącemu 143:1. Również subiektywne wrażenia są jak najlepsze. Denerwujący efekt lustra jest mniej wyrazisty niż u konkurencji, a to zapewnia urządzeniu bardzo dobrą pozycję w ocenie wyświetlacza.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Samsung Galaxy Tab 2 10.1: jasny wyświetlacz z soczystymi kolorami.

Dla tabletu – który przecież jest urządzeniem zaprojektowanym głównie do użytku w drodze – jak najdłuższy czas pracy na baterii to wręcz obowiązek. Galaxy Tab 2 10.1 wytrzymuje zarówno podczas odtwarzania wideo, jak i przeglądania Internetu 6,5 godziny. Jest to przeciętny wynik. Poza tym ładowanie baterii trwa ponad 5 godzin, czyli znacznie dłużej niż w porównywalnych modelach.

Telefon w tablecie

Tym, co wyróżnia Galaxy Tab-a 2 na tle innych tabletów, jest jego funkcja telefonu. Bardzo niewielu użytkowników będzie go trzymało przy głowie tak jak klasyczny telefon, bo 10,1 cala to zbyt duży rozmiar. Jeśli ktoś nie chce męczyć wszystkich dokoła siebie swoim gadaniem przez telefon, może użyć zestawu słuchawkowego, który jednak nie jest dołączony w opakowaniu.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1: 3-megapikselowy aparat robi tylko przeciętne zdjęcia.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1: 3-megapikselowy aparat robi tylko przeciętne zdjęcia.

Galaxy Tab 2 jest wyposażony w następujące złącza bezprzewodowe: UMTS (HSPA+), EDGE, GPRS, GSM, GPS, Bluetooth i WLAN w standardzie “n”. Do połączeń z sieciami bezprzewodowymi wystarczy zwykła karta SIM, a czytnik kart obsługuje karty MicroSD o maksymalnej pojemności 32 GB. Aparat z przodu robi zdjęcia w rozdzielczości 1,3 megapiksela, a ten z tyłu w 3 megapikselach. Nie ma wbudowanej lampy błyskowej LED. Głośnik, mikrofon i wyjście na słuchawki są zintegrowane. Złącze hosta USB nie jest dostępne, tak jak miało to miejsce u poprzednika.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 jest dobrym tabletem bez większych wad, ale też bez polotu. Wyświetlacz jest wprawdzie bardzo dobry, ale czas ładowania najwyżej przeciętny, a zdjęcia niczym nie zachwycają. Nie różni się on znacząco od trochę starszego Samsunga Galaxy Tab 10.1, zatem niezbyt zasługuje na rekomendację zakupu. Poza tym pomimo zainstalowania Androida 4 nie działa on tak płynnie jak na przykład Acer Iconia Tab A510. Funkcjonalność telefonu jest fajną opcją, ale w praktyce mało się z niej korzysta, bo telefon dzisiaj ma każdy, a tablet nie jest w tej roli zbyt poręczny, aby go całkowicie zastąpić. Również cena, która wynosi około 1950 zł, wydaje nam się zbyt wygórowana.

Alternatywa Acer Iconia Tab A510 jest o około 80 zł tańszy. Jest też wyposażony w aktualną platformę Tegra 3, płynnie działający system Android 4, a jego czas pracy na baterii wynosi 9 godzin. Ogólnie jest modelem pierwszej klasy, który boleśnie depcze po piętach tabletowemu liderowi, jakim jest iPad 3. A510 jest obecnie najlepszym tabletem z systemem Android na rynku. Jest całkiem jasne, że w porównaniu z Galaxy Tab-em 2 10.1 stanowi on lepszy wybór. Sprawdź bieżący ranking tabletów.

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (GT-P5100)

10,1-calowy tablet z funkcjonalnością telefonu, Androidem 4 i najwyższej klasy wyświetlaczem, ale nie rzucający niczym szczególnym na kolana.

PLUSY:

Bardzo dobry wyświetlacz
Android 4
Funkcje telefonu

MINUSY:
Średni czas pracy na baterii
Długi czas ładowania
Pomimo Androida 4 pojawiają się czasem przeskoki