Zupełnie nowy Firefox 14 dla Androida zaciera złe wrażenie po poprzednich wersjach

Tymczasem mobilny Firefox 14 to znacznie szybszy start aplikacji – Mozilla chwali się, że ich przeglądarka startuje szybciej, niż ta standardowa z Androida. Ponadto dodano obsługę Adobe Flash, zupełnie zmieniono interfejs, zmieniono stronę startową, poprawiono regulację wielkości czcionek, dodano ręczne uruchamianie pluginów oraz zadbano, aby wyszukiwarka Google korzystała z połączenia szyfrowanego.
Zupełnie nowy Firefox 14 dla Androida zaciera złe wrażenie po poprzednich wersjach

Nowy natywny interfejs, koniec z XUL

Za wszystkimi nieszczęściami mobilnego Firefoksa stał język XUL, w którym był stworzony interfejs przeglądarki. Zamiast zastosować natywne rozwiązania Androida, Mozilla z całej siły starała się przepchnąć swój autorski pomysł. Na szczęście po wydaniu kolejnych 10 wersji programiści doszli w końcu do wniosku, że to nie ma sensu. Firefox od wersji 14 w końcu ma natywny interfejs wykorzystujący widgety Androida. Uff.

Efekt? Firefox 14 uruchamia się na telefonie HTC Desire S (1 rdzeń 1 GHz, 768 MB RAM) natychmiast, nawet gdy nie ma go już w pamięci RAM. Natomiast stara wersja Firefoksa potrzebuje na start 2-3 sekundy. Zmiany widać również w przeglądaniu stron. Nowy Firefoks oferuje dużo lepszą płynność przewijania.

Stara edycja Firefoksa miała – w teorii – dosyć wygodny dostęp do kart. Wystarczyło przesunąć palec i “wyciągnąć” lewą krawędź ekranu. Niestety ów pomysł w połączeniu ze średnią responsywnością powodował, że dostęp do kart uzyskiwaliśmy najczęściej przypadkiem. Nigdy, gdy tego potrzebowaliśmy.

Dlatego nowy Firefox karty witryn ma wysuwane z góry. Pomysł równie prosty i jeszcze wygodniejszy (większe miniaturki). Ponadto już po uruchomieniu widzimy ile kart działa w tle (obrazek wyżej).

Obsługa Adobe Flash

Kolejną bolączką Firefoksa był również brak obsługi Flasha. Pomimo tego, że nawet Opera radziła sobie ze wsparciem dla tej wtyczki, ekipa Mozilli pytana o wsparcie dla popularnego formatu nie potrafiła odpowiedzieć nic sensownego. Na szczęście nowy Firefox wspiera Flash! Oto dowód, teledysk z YouTube na 1-rdzeniowym smartfonie działa bez żadnych zacięć.

Mniejsze zużycie pamięci RAM

Firefox zawsze był postrzegany jako przeglądarka, która potrafi zjeść wszystkie zasoby smartfona, a przy tym działać wolno. Programiści Mozilli twierdzą jednak, że przejście na natywny interfejs pozwoli ograniczyć zużycie RAM-u.

Dużo nowości, ale…

Z racji, że nowa wersja Firefoksa wymagała przeprojektowania całego interfejsu, jeszcze nie wszystko działa jak należy. Mozilla informuje, że póki co nie ma funkcji “znajdź na stronie”, ale dodaje, że ta funkcja pojawi się za około miesiąc – w Firefox 15. Osoby, które chcą zaznaczyć tekst i go skopiować również będą miały na problemy. W tym przypadku będziemy musieli poczekać ponad 2 miesiące, funkcja zostanie poprawiona w 16 wersji Firefoksa.

Producent przyznaje się również, że właściciele telefonów z procesorem Nvidia Tegra 2 działające pod kontrolą Androida 2.3 mogą natrafić na problemy. Brakuje również obsługi WebGL na smartfonach z procesorami Adreno (seria Snapdragon), ale ten błąd zostanie wyeliminowany już w kolejnej wersji przeglądarki.

Pomimo tego Mozilli z pewnością udało się poprawić błędy młodości i stworzyć faktycznie udaną przeglądarkę. Więcej informacji pod adresem

www.mozilla.org/en-US/mobile/

.