Łatwe płatności zbliżeniowe za pomocą smartfonu

Organizacja Visa Europe poinformowała dzisiaj o udostępnieniu aplikacji mobilnych płatności zbliżeniowych Visa payWave w polskiej wersji językowej, która jest gotowa do wdrażania przez banki członkowskie na smartfonach obsługujących technologię łączności bezprzewodowej bliskiego zasięgu NFC. Dzięki współpracy Visa, sieci Orange i jednego z polskich banków członkowskich Visa, aplikacja – w specjalnej szacie graficznej związanej z Igrzyskami Olimpijskimi Londyn 2012 – zadebiutowała na smartfonie Samsung Galaxy S III.
Łatwe płatności zbliżeniowe za pomocą smartfonu
Aplikacja mobilna Visa

Aplikacja mobilna Visa

Mobilna aplikacja Visa umożliwia dokonywanie płatności w placówkach handlowo-usługowych wyposażonych w terminale z czytnikami zbliżeniowymi. Użytkownik może zdecydować, czy dodatkowym kodem – który sam ustala i w razie potrzeby wprowadza na klawiaturze smartfona – będzie potwierdzał wszystkie transakcje, czy tylko te powyżej 50 zł. Jeżeli wybierze to drugie rozwiązanie, to płatność za mniejsze kwoty potrwa zaledwie sekundę: wystarczy zbliżyć telefon do czytnika. Aplikacja umożliwia także śledzenie historii wszystkich transakcji dokonanych telefonem.

“Jesteśmy bardzo zadowoleni z debiutu mobilnej aplikacji zbliżeniowej Visa w całkowicie polskiej wersji językowej, gotowej do wdrażania przez polskie banki na skalę komercyjną. Po ogromnym sukcesie zbliżeniowych kart Visa w Polsce jesteśmy dobrze przygotowani na kolejny, znaczący krok w postaci płatności mobilnych, dokonywanych za pomocą smartfonów” – stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

Upowszechnienie płatności zbliżeniowych i mobilnych jest częścią realizowanej przez organizację Visa Europe wizji przyszłości płatności (Visa Future of Payments), która ma na celu tworzenie konsumentom jak najlepszych warunków dla płatności elektronicznych z użyciem dowolnego urządzenia. Visa Europe przewiduje, że w 2020 r. ponad połowa wszystkich transakcji Visa będzie dokonywana z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

Mobilna aplikacja zbliżeniowa Visa w polskiej wersji językowej zadebiutowała w aparacie Samsung Galaxy S III z funkcjonalnością NFC. Została zaprezentowana w szacie graficznej przygotowanej w związku z Igrzyskami Olimpijskimi Londyn 2012 dla specjalnych, olimpijskich telefonów Samsunga i Visa, z których korzystają m.in. polscy sportowcy wspierani przez Visa.

Zaprezentowana dziś aplikacja może działać także na poprzednim modelu telefonu marki Samsung, Galaxy S II. Siedemdziesiąt takich telefonów było jednymi z nagród w zakończonej niedawno promocji Visa nawiązującej do Igrzysk Olimpijskich. Ich zdobywcy mogą – jeśli tylko zechcą – znaleźć się w gronie pierwszych użytkowników tej aplikacji.

Partnerem Visa w tym przedsięwzięciu, obok jednego z polskich banków członkowskich, jest Orange Polska. Operator, który ma duże doświadczenie we wdrożeniach płatności zbliżeniowych za pośrednictwem telefonów komórkowych, dostarczył usługi telekomunikacyjne oraz karty SIM NFC z preinstalowaną kartą płatniczą banku.

Smartfonami z mobilną aplikacją zbliżeniową Visa można płacić w tych samych terminalach, które obsługują płatności zbliżeniowymi kartami Visa. 25 banków w Polsce wyemitowało do tej pory ponad 6,5 mln zbliżeniowych kart Visa, których można używać już w ponad 70 tys. terminali zarówno w mniejszych sklepach, jak i w placówkach ogólnopolskich sieci detalicznych. Płacić zbliżeniowo można też w transporcie miejskim m.in. we Wrocławiu oraz w Warszawie, gdzie mobilne biletomaty umożliwiają m.in. szybką i wygodną płatność za przejazd za pomocą zbliżeniowej karty Visa oraz smartfonów z aplikacją Visa payWave.

Placówki akceptujące płatności zbliżeniowe Visa – kartami zbliżeniowymi lub smartfonami – można łatwo zlokalizować dzięki specjalnej wyszukiwarce dostępnej na stronie www.visa.pl.