Łatwe płatności zbliżeniowe za pomocą smartfonu

Aplikacja mobilnych płatności zbliżeniowych Visa gotowa do komercyjnego wdrażania przez polskie banki członkowskie Visa Europe.
Aplikacja mobilna Visa

Aplikacja mobilna Visa

Organizacja Visa Europe poinformowała dzisiaj o udostępnieniu aplikacji mobilnych płatności zbliżeniowych Visa payWave w polskiej wersji językowej, która jest gotowa do wdrażania przez banki członkowskie na smartfonach obsługujących technologię łączności bezprzewodowej bliskiego zasięgu NFC. Dzięki współpracy Visa, sieci Orange i jednego z polskich banków członkowskich Visa, aplikacja – w specjalnej szacie graficznej związanej z Igrzyskami Olimpijskimi Londyn 2012 – zadebiutowała na smartfonie Samsung Galaxy S III.

Mobilna aplikacja Visa umożliwia dokonywanie płatności w placówkach handlowo-usługowych wyposażonych w terminale z czytnikami zbliżeniowymi. Użytkownik może zdecydować, czy dodatkowym kodem – który sam ustala i w razie potrzeby wprowadza na klawiaturze smartfona – będzie potwierdzał wszystkie transakcje, czy tylko te powyżej 50 zł. Jeżeli wybierze to drugie rozwiązanie, to płatność za mniejsze kwoty potrwa zaledwie sekundę: wystarczy zbliżyć telefon do czytnika. Aplikacja umożliwia także śledzenie historii wszystkich transakcji dokonanych telefonem.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z debiutu mobilnej aplikacji zbliżeniowej Visa w całkowicie polskiej wersji językowej, gotowej do wdrażania przez polskie banki na skalę komercyjną. Po ogromnym sukcesie zbliżeniowych kart Visa w Polsce jesteśmy dobrze przygotowani na kolejny, znaczący krok w postaci płatności mobilnych, dokonywanych za pomocą smartfonów” – stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

Upowszechnienie płatności zbliżeniowych i mobilnych jest częścią realizowanej przez organizację Visa Europe wizji przyszłości płatności (Visa Future of Payments), która ma na celu tworzenie konsumentom jak najlepszych warunków dla płatności elektronicznych z użyciem dowolnego urządzenia. Visa Europe przewiduje, że w 2020 r. ponad połowa wszystkich transakcji Visa będzie dokonywana z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

Mobilna aplikacja zbliżeniowa Visa w polskiej wersji językowej zadebiutowała w aparacie Samsung Galaxy S III z funkcjonalnością NFC. Została zaprezentowana w szacie graficznej przygotowanej w związku z Igrzyskami Olimpijskimi Londyn 2012 dla specjalnych, olimpijskich telefonów Samsunga i Visa, z których korzystają m.in. polscy sportowcy wspierani przez Visa.

Zaprezentowana dziś aplikacja może działać także na poprzednim modelu telefonu marki Samsung, Galaxy S II. Siedemdziesiąt takich telefonów było jednymi z nagród w zakończonej niedawno promocji Visa nawiązującej do Igrzysk Olimpijskich. Ich zdobywcy mogą – jeśli tylko zechcą – znaleźć się w gronie pierwszych użytkowników tej aplikacji.

Partnerem Visa w tym przedsięwzięciu, obok jednego z polskich banków członkowskich, jest Orange Polska. Operator, który ma duże doświadczenie we wdrożeniach płatności zbliżeniowych za pośrednictwem telefonów komórkowych, dostarczył usługi telekomunikacyjne oraz karty SIM NFC z preinstalowaną kartą płatniczą banku.

Smartfonami z mobilną aplikacją zbliżeniową Visa można płacić w tych samych terminalach, które obsługują płatności zbliżeniowymi kartami Visa. 25 banków w Polsce wyemitowało do tej pory ponad 6,5 mln zbliżeniowych kart Visa, których można używać już w ponad 70 tys. terminali zarówno w mniejszych sklepach, jak i w placówkach ogólnopolskich sieci detalicznych. Płacić zbliżeniowo można też w transporcie miejskim m.in. we Wrocławiu oraz w Warszawie, gdzie mobilne biletomaty umożliwiają m.in. szybką i wygodną płatność za przejazd za pomocą zbliżeniowej karty Visa oraz smartfonów z aplikacją Visa payWave.

Placówki akceptujące płatności zbliżeniowe Visa – kartami zbliżeniowymi lub smartfonami – można łatwo zlokalizować dzięki specjalnej wyszukiwarce dostępnej na stronie www.visa.pl.

0
Źródło: Visa
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.