Oshpitzin – oficjalna aplikacja AR miasta Oświęcim

Aplikacja pełni rolę interaktywnego przewodnika po Oświęcimiu, którego zabytki użytkownik zwiedza w “towarzystwie” lektora audio. Materiały multimedialne i opisy poszczególnych lokalizacji, zostały wzbogacone o szereg niestandardowych rozwiązań. Jednym z nich jest technologia Augmented Reality, dzięki której właściciele iPhone’ów i iPadów mogą na własne oczy przekonać się, jak dane miejsce wyglądało kilkadziesiąt lat wcześniej.
Oshpitzin – oficjalna aplikacja AR miasta Oświęcim
Oshpitzin

Oshpitzin

– Funkcja bazuje na systemie, który po wykonaniu zdjęcia, nakłada na aktualny obraz jego historyczny odpowiednik – mówi Bartosz Brażewicz-Dosiółko, IT director w MoveApp, które zrealizowało projekt. Oprócz rozszerzonej rzeczywistości twórcy aplikacji wykorzystali również technologię 3D.

– Głównym celem wdrożenia mechanizmu było precyzyjne odwzorowanie nieistniejących już obiektów. Zaprezentowanie ich w postaci trójwymiarowych brył, pozwala użytkownikom dokładnie przyjrzeć się budynkom z niemal każdej strony – wyjaśnia Brażewicz-Dosiółko.

Dedykowane urządzeniom mobilnym marki Apple rozwiązanie, dostępne jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Oshpitzin jest narzędziem bezpłatnym i offline’owym. Dzięki aplikacji możliwe jest oglądanie trójwymiarowych modeli Wielkiej Synagogi, zniszczonej przez Niemców w 1939 roku, czy Fabryki Wódek i Likierów Jakuba Haberfelda w ich oryginalnych lokalizacjach.

– Głównym celem projektu jest pokazanie, że Oświęcim to nie tylko miejsce Holokaustu. To także ponad 500-letnia, mało znana, historia społeczności żydowskiej, zamieszkującej niegdyś miasto. Aplikacja uświadamia również skalę spustoszenia, jakim był Holokaust – mówi Maciej Zabierowski, kierujący projektem Oshpitzin. Projekt został zrealizowany na zlecenie Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, dzięki wsparciu holenderskiej fundacji Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Aplikację można pobrać na: http://itunes.apple.com/pl/app/oshpitzin-guide-to-jewish/id539443288