Rząd USA stawia na procesory AMD

Firma AMD poinformowała, że otrzymała grant w wysokości 12,6 milionów dolarów na rzecz dwóch projektów badawczych, przygotowywanych w ramach programu amerykańskiego Departamentu Energetyki (DOE) – Extreme-Scale Computing Research and Development, znanego jako “FastForward”. Nagroda DOE to kwota wysokości do 9,6 miliona dolarów dla firmy AMD na badania związane z procesorami i do 3 milionów dolarów na badania związane z pamięcią komputerową.
Rząd amerykański wspiera AMD
Rząd amerykański wspiera AMD
Rząd amerykański wspiera AMD

Rząd amerykański wspiera AMD

Program FastForward powstał dzięki współpracy między Biurem Nauki DOE oraz Narodową Administracją Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA). Jej celem jest zainicjowanie współpracy z wieloma firmami, aby przyspieszyć badania i rozwój nad kluczowymi technologiami niezbędnymi do stworzenia warunków dla przetwarzania danych na wielką skalę, co pozwoli systemom dużej mocy uzyskać wydajność na poziomie tryliona operacji na sekundę. Osiągnięcie tego progu to w istocie wielkie wyzwanie.

Dzięki temu możliwe będzie wkroczenie na kolejny poziom mocy obliczeniowej, która wg amerykańskiego rządu jest niezbędna do zapewnienia dobrobytu i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Plan strategiczny DOE ma sprostać najważniejszym, naukowym wyzwaniom narodowym poprzez umożliwienie stworzenia środowiska symulacyjnego do badań naukowych, które będzie zbudowane w oparciu o najszybsze na świecie superkomputery o mocy na poziomie eksaflopsów (tj. klasy eksa).

Superkomputery klasy eksa będą w stanie wykonać jeden trylion operacji na sekundę około tysiąc razy szybciej niż dostępne dzisiaj najszybsze superkomputery, dzięki czemu przełamią ich obecne ograniczenia. Za sprawą superkomputerów klasy eksa czas niezbędny do przeprowadzenia działań ulegnie znacznemu skróceniu i zwiększą się możliwości wykonywania szczegółowych analiz złożonych systemów obliczeniowych. Medycyna, astrofizyka, symulacje klimatyczne czy bezpieczeństwo narodowe to wszystko dziedziny o ekstremalnych wymaganiach komputerowych.