Chcesz tablet z Windows RT? Będziesz zmuszony używać Internet Explorera

Wiedzieliśmy, że Windows RT będzie okrojoną wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows 8. Wiedzieliśmy także, że będzie ograniczony na kilka różnych sposobów, na przykład jedyną możliwością instalacji aplikacji będzie ta przez Windows Store. Wreszcie wiedzieliśmy, że Microsoft może zrobić to, o czym za chwilę się dowiecie.
Tablety z Windows RT, jeżeli Microsoft nie pomylił się przy okazji zapowiadania nagród, mogą być drogie
Tablety z Windows RT, jeżeli Microsoft nie pomylił się przy okazji zapowiadania nagród, mogą być drogie
Na Windows RT jedyną słuszną przeglądarką będzie IE

Na Windows RT jedyną słuszną przeglądarką będzie IE

Mianowicie, w swojej uboższej wersji najnowszego systemu – Windows RT, firma z Redmond odetnie dostęp do pełnego zbioru API (WIN32) aplikacjom tworzonym przez firmy trzecie. Te będą mieć dostęp wyłącznie do API WinRT. Z API WIN32 korzystać będzie mógł wyłącznie Internet Explorer i procesy systemowe, co oznacza, że przeglądarka Microsoftu w nowym systemie Microsoftu będzie bezkonkurencyjna – wydajność aplikacji firm trzecich będzie znacznie gorsza. Wszystko dlatego, że IE będzie jedyną przeglądarką, która otrzyma narzędzie do przyspieszania JavaScprit.

Nie można się jednak dziwić takiej strategii Microsoftu. Firma z Redmond nie posiada aktualnie żadnego udziału w rynku tabletów, a Windows RT przeznaczony jest właśnie dla tego typu urządzeń. Przecież na iPadzie, który kontroluje większość tego rynku, także nie możemy zainstalować innej przeglądarki. Z drugiej strony, Microsoft będzie miał okazję wypromować swoje własne aplikacje.

Pytanie tylko brzmi, czy świadomi tych ograniczeń klienci pójdą do sklepów i wybiorą produkt Microsoftu?!