Jest patent na blokadę danych na smartfonie

Funkcjonalność oferowana przez urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety, nieustannie rozszerza się, a posiadacze takich urządzeń coraz częściej wykorzystują je do zadań, które tradycyjnie zarezerwowane były dla komputerów osobistych. Aktywność ta obejmuje przeglądanie zdjęć i filmów, tworzenie i edytowanie dokumentów tekstowych, pełne korzystanie z przeglądarki internetowej oraz komunikację za pośrednictwem portali społecznościowych, jak również krytyczne operacje, takie jak transakcje bankowości online oraz zakupy internetowe. Wszystko to zwiększa zarówno ilość danych przechowywanych w pamięci urządzenia jak i, co ważniejsze, wartość tych danych. W szczególności, w przypadku kradzieży urządzenia, w ręce cyberprzestępcy mogą wpaść informacje bankowe użytkownika – loginy, hasła oraz numery kart kredytowych.
Jest patent na blokadę danych na smartfonie
To już kolejny patent Kaspersky Lab

To już kolejny patent Kaspersky Lab

Technologia opracowana przez Kaspersky Lab analizuje dane przechowywane na urządzeniu przenośnym i identyfikuje informacje poufne, które, w przypadku uzyskania do nich dostępu, mogłyby spowodować największe szkody: wiadomości SMS i MMS, dane dotyczące aplikacji oraz różne pliki użytkownika. Lista ta może również obejmować parametry systemu operacyjnego, raporty itd.

Produkty firmy Kaspersky Lab przeznaczone dla urządzeń mobilnych, takie jak Kaspersky Mobile Security, zawierają technologie, które chronią dane osobiste użytkowników w przypadku, gdy urządzenie zostanie zgubione lub skradzione. Powszechną metodą ochrony jest wysyłanie zdefiniowanego wcześniej polecenia, przy pomocy którego można zablokować urządzenie lub usunąć wszystkie przechowywane na nim dane. Nowa technologia firmy Kaspersky Lab oferuje więcej możliwości i potrafi odróżnić istotne informacje osobiste od obiektów posiadających niewielką wartość dla użytkownika. Technologia ta zapewnia ochronę poufnym danym poprzez blokowanie dostępu do nich lub selektywne usuwanie ich z urządzenia. Wszystko to może zostać wykonane w trybie automatycznym lub półautomatycznym. W trybie półautomatycznym użytkownik może zmodyfikować ustawienia systemu ochrony danych i wybrać, co należy zrobić, w przypadku gdy urządzenie mobilne zostanie zgubione lub ukradzione.

Obecnie ponad 110 zaawansowanych technologii opracowanych przez Kaspersky Lab jest chronionych patentami w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach. Organy patentowe w różnych państwach rozpatrują ponad 160 wniosków patentowych złożonych przez Kaspersky Lab.