Znakomite wyniki finansowe CD Projekt RED

Szacunkowe dane dotyczące przychodów pokazują, że Grupa CD Projekt RED ma szansę na kolejny dobry rok. Na przychody pierwszego półrocza istotny wpływ miała m.in. udana światowa premiera Edycji Rozszerzonej Wiedźmina 2 na konsole Xbox 360. Wartym podkreślenia jest fakt, iż w tym przypadku, w odróżnieniu od zeszłorocznych wyników, można się spodziewać bardziej równomiernego ich rozkładu pomiędzy półroczami. W tym kontekście wypracowany wynik jest tym bardziej satysfakcjonujący.
Znakomite wyniki finansowe CD Projekt RED
CD Projekt RED

CD Projekt RED

“W odróżnieniu od Wiedźmina 2 na komputery PC wersję na konsole Xbox 360 wydaliśmy na całym świecie w tak zwanym modelu dystrybucyjnym. Dzięki temu mamy potencjał na uzyskanie wyższych kwot z każdej sprzedanej sztuki, ale przychody charakteryzują się nieco innym rozkładem w czasie. Umowy dystrybucyjne przewidują zawiązywanie rezerw po stronie dystrybutora, które przez okres dwóch kwartałów zmniejszają przychody przez nas wykazywane. W naszym przypadku obecnie zawiązane rezerwy zostaną rozliczone w czwartym kwartale bieżącego roku, co może w pozytywny sposób wpłynąć na wyniki tego okresu.” – mówi Piotr Nielubowicz, członek zarządu CD Projekt RED. Dodaje, że ze względu na maksymalizację przychodów i zysków w dłuższym okresie intencją spółki jest wydawanie przyszłych premier na istotnych rynkach właśnie w modelu dystrybucyjnym.

Pierwsze półrocze obfitowało w ważne wydarzenia z punktu widzenia rozwoju Grupy CD Projekt RED. Najważniejszym z nich była wspomniana premiera Wiedźmina 2 na konsole Xbox 360, który trafił na rynek 17 kwietnia, a także udany debiut pierwszej części Wiedźmina na komputery Apple – zarówno w cyfrowej dystrybucji, jak i w wersji pudełkowej. Obie premiery odniosły sukces zarówno komercyjny, jak i wizerunkowy, uzyskując bardzo wysokie oceny tak ze strony prasy, jak i graczy na całym świecie. Wchodzące w skład Grupy studio deweloperskie ogłosiło również, że wspólnie z legendą gier RPG, Mikiem Pondsmithem, tworzy najwyższej klasy, multiplatformową grę wideo opartą o świat Cyberpunk. W trakcie drugiego kwartału należąca do CD Projekt RED, platforma cyfrowej dystrybucji gier, GOG.com pobiła swój rekord popularności. W ciągu 48 godzin od kwietniowej konferencji spółki serwis odwiedziło ponad 1,1 mln unikalnych użytkowników, a 6 kwietnia liczba odsłon była większa od tej odnotowanej przez największy tego typu serwis na świecie. Dodatkowo, na przełomie marca i kwietnia GOG.com rozszerzył katalog oferowanych produktów o nowsze gry i premierowe tytuły od niezależnych twórców w wyższych segmentach cenowych. Najważniejszym wydarzeniem pierwszego półrocza 2012 r. w przypadku spółki CD Projekt, czyli dystrybutora gier i filmów działającego w Polsce, była premiera gry Diablo III, której sprzedaż w naszym kraju przekroczyła wszelkie wcześniejsze oczekiwania.