Intel ma w nosie Facebook, będzie promować HTML5

W przeciwieństwie do Marka Zuckerberga, który przyznając, iż HTML5 nie jest złym rozwiązaniem, uznał wdrożenie go przez jego firmę za pomyłkę, Intel zamierza postawić wszystko na jednolitość tego standardu. Podczas konferencji Intel Developer Forum (IDF), Renée James, starsza wiceprezes i dyrektor generalna Software and Services Group w Intel Corporation, przedstawiła swoją wizję transparentnego przetwarzania danych. Może się ona urzeczywistnić tylko w “otwartym” ekosystemie deweloperskim, w którym twórcy oprogramowania będą pisać kod działający w wielu różnych środowiskach i urządzeniach. Podejście to zmniejszy ograniczenia finansowe i techniczne, z jakimi borykają się współcześni deweloperzy.
Intel ma w nosie Facebook, będzie promować HTML5
Renée James na IDF 2012

Renée James na IDF 2012

Twórcy oprogramowania muszą obecnie wybierać między zasięgiem rynkowym, dostarczaniem innowacji a rentownością. Zapewniając najwyższą wydajność za sprawą uniwersalnych narzędzi, rozwiązań zabezpieczających i sprzyjających ekonomicznie kanałów dystrybucji, Intel nadal wyznacza kierunek rozwoju otwartego ekosystemu oprogramowania.

Pisanie kodu dla wielu platform

Choć deweloperzy od dawna twierdzą, że chcieliby pisać kod raz i móc uruchamiać go na wielu platformach, obecnie sponsorzy poszczególnych środowisk nie mają ważnych powodów, aby zapewnić takie uniwersalne wsparcie. Ponieważ strategia Intela zakłada swobodny wybór systemu operacyjnego, firma uważa, że odpowiedzią na to wyzwanie jest HMTL5. Dzięki temu językowi deweloperzy nie muszą już iść na kompromis między rentownością, udziałem rynkowym a innowacyjnością swoich produktów. Konsumenci odnoszą korzyści, ponieważ ich dane, aplikacje i tożsamość płynnie przechodzą między systemami operacyjnymi lub urządzeniami.

Podczas swojego przemówienia James zaakcentowała znaczenie HTML5 i pokrewnych standardów i stwierdziła, że implementacja technologii powinna pozostać otwarta, tworząc niezawodne środowisko aplikacyjne. Podkreśliła nacisk, jaki Intel kładzie na języki HTML5 oraz JavaScript, ogłaszając, że Mozilla i Intel pracują nad natywną implementacją technologii River Trail. Obecnie jest ona dostępna jako dodatek i zostanie wbudowana w przeglądarki Firefox, pozwalając aplikacjom internetowym wykorzystać potencjał przetwarzania równoległego w 2013 r.

Łatwy dostęp do zasobów deweloperskich

James zapowiedziała również Intel Developer Zone, nowy program, który ma zapewnić deweloperom i firmom pojedynczy punkt dostępu do narzędzi, społeczności i zasobów ułatwiających współpracę z innymi przedstawicielami branży. Współczesny ekosystem oprogramowania jest jednocześnie pełen szans i wyzwań – technologia dostarcza użytkownikom nowych wrażeń, ale budzi też nowe oczekiwania, dotyczące chociażby ekranów dotykowych, czasu pracy na zasilaniu bateryjnym, bezpieczeństwa danych czy dostępności usług chmurowych. Program skupia się na dostarczaniu zasobów, które pomagają deweloperom poznać i wykorzystać zmieniające się trendy rynkowe oraz ułatwiają tworzenie oprogramowania działającego w różnych urządzeniach, platformach i systemach operacyjnych.