Intel pokazuje “radio prawa Moore’a” – całkowicie cyfrowe WiFi

Podczas przemówienia na konferencji Intel Developer Forum Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel, powiedział: “W przyszłości wszystkie urządzenia elektroniczne będą mogły się łączyć – od najprostszych wbudowanych czujników do najbardziej zaawansowanych, chmurowych centrów danych. Opracowujemy techniki, aby połączyć je wszystkie bez przewodów”.
Intel pokazuje “radio prawa Moore’a” – całkowicie cyfrowe WiFi
Justin Rattner na IDF 2012

Justin Rattner na IDF 2012

Rattner zademonstrował po raz pierwszy działające, całkowicie cyfrowe radio, ochrzczone mianem “radia prawa Moore’a”. Wyjaśnił, że radio to spełnia prawo Moore’a, skalując się pod względem zajmowanego obszaru i energooszczędności wraz z takimi procesami wytwarzania układów cyfrowych, jak najnowsza 22-nanometrowa technologia tri-gate Intela. Oczywistymi kandydatami do integracji radia cyfrowego są konstrukcje typu “system w układzie” (SoC) przeznaczone do smartfonów i tabletów. Niewielkie rozmiary i niższe koszty zintegrowanego radia cyfrowego przełożą się na wiele nowych zastosowań – od urządzeń noszonych, jak ubranie, po “Internet Rzeczy”, w którym urządzenia z czujnikami, takie jak sprzęt AGD, komunikują się ze sobą, wymieniają dane i mogą być zdalnie sterowane.

Następnie Rattner opisał standard łączności bezprzewodowej nowej generacji o nazwie WiGig, który działa w przedziale spektrum radiowego o milimetrowej długości fal i zapewnia przepustowość powyżej 5 gigabitów na sekundę. Standard WiGig to branżowa inicjatywa konsolidacji kilku zastrzeżonych 60 Hz technologii bezprzewodowych w ramach istniejącego standardu Wi-Fi.