Pierwsze gotowe produkty z grafenu już za 5 lat

Grafen już gotowy do zastąpienia krzemu?

Grafenowa rewolucja już za pięć lat, przekonują naukowcy

Grafenowa rewolucja już za pięć lat

Choć o grafenie mówi się już od dość dawna, a swoje trzy grosze w tej materii mieli także Polacy, to sytuacja tego materiału przyszłości, jak często jest nazywany, powoli się klaruje. Tym razem to norwescy badacze pokazali nową metodę, dzięki której grafen może pojawić się w pierwszych produktach już w 2017 roku.

Metoda ta zakłada utworzenie siatki półprzewodnikowych nanorurek na grafenie, poprzez „bombardowanie” grafenowej powierzchni atomami galu i cząsteczkami arsenu. W rezultacie powstaje hybrydowy materiał, który zachowuje się jak półprzewodnik, ale mierzy zaledwie 1 mikrometr grubości, czyli jest setki razy cieńszy od krzemowych półprzewodników używanych obecnie. Badacze twierdzą, że przewodnictwo elektryczne powstałego materiału można kontrolować za pomocą temperatury, światła, a nawet poprzez dodawanie innych atomów.

Kolejną ważną kwestią jest cena – grafen jest o wiele tańszy w wytworzeniu niż krzem. To ma pozwolić na budowę znacznie tańszych półprzewodników.

Naukowcy twierdzą, że światowi giganci już interesują się tą technologią, wliczając w to firmy Samsung i IBM. Istnieją już plany produkcji pierwszych prototypów do różnego rodzaju zastosowań, jak panele słoneczne, komponenty LED, elastyczne procesory itp. Komercyjnych produktów możemy spodziewać się w 2017 roku.