Nokia wyręcza Operę, tworząc własną „Mini” dla smartfonów Lumia

Nokia, szykując się do premiery smartfonów z Windows Phone 8, nie zapomina o obecnych użytkownikach. Właśnie pojawiła się dla nich przeglądarka Nokia Xpress. Na razie w wersji rozwojowej.

Nokia Xpress znana jest już posiadaczom smartfonów Nokia Asha, a teraz trafia ona w ręce posiadaczy Lumii. Niestety, na razie tylko w wersji rozwojowej. Nie mogę się jednak doczekać końcowego produktu, bowiem Xpress ma kilka ciekawych funkcji. Najważniejszą jest kompresja danych. Dzięki niej, przeglądając strony internetowe pobierasz z sieci nawet 85 procent mniej danych, co z pewnością wpłynie na wysokość rachunku za telefon oraz na czas pracy na baterii. Podobną funkcję oferuje Opera Mini, jednak ta nie jest dostępna dla smartfonów z systemem Windows Phone. Zużycie danych oraz oszczędności można sprawdzić z poziomu aplikacji, zarówno na kafelku wewnątrz programu, jak i w postaci bardziej rozbudowanego raportu.

Dodatkowo, przeglądarka Xpress ułatwia czytanie źródeł RSS, formatując je tak, by przypominały internetową gazetę. Dodatkową, ciekawą funkcją, jest możliwość zaznaczenia danego słowa na przeglądanej witrynie by w banalny sposób móc wkleić je w wyszukiwarki, w tym Binga, Wikipedię czy YouTube’a, przetłumaczyć na inny język (niestety, obsługi polskiego brak). Można też pobrać oglądane wideo na dysk SkyDrive.

Wersja beta nie jest dostępna bezpośrednio na Windows Phone Store. By pobrać przeglądarkę, należy udać się za pomocą telefonu na tę witrynę i zalogować się na swoje Konto Nokia (lub stworzyć takie, rejestracja jest darmowa), a następnie kliknąć w link do aplikacji.

0
Źródło: Nokia
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.