Opera udostępnia dzisiaj desktopową Operę 12.10 beta

Opera udostępnia dzisiaj desktopową Operę 12.10 beta

Najnowsza Opera w wersji testowej już do pobrania

Najnowsza Opera w wersji testowej już do pobrania

API, API, API

API menu kontekstowego

Deweloperzy mogą teraz integrować swoje rozszerzenia z API menu kontekstowego Opery (znane wśród przyjaciół jako kliknięcie prawym przyciskiem myszy). Dzięki temu użytkownicy mogą zaznaczyć tekst i skorzystać z rozszerzeń społecznościowych, tłumaczeń i nie tylko.

API zrzutów ekranu

Zrzuty ekranów niekoniecznie są łatwe do zrobienia (gdzie się podział klawisz “Print Screen”?) i przesłania. Dzięki opcji Screenshot API deweloperzy mogą zintegrować funkcję tworzenia zrzutów ekranu ze swoimi rozszerzeniami i pozwolić swoim użytkownikom na ich łatwe przesyłanie.

API wczytywania zasobów

Pozwól rozszerzeniom Opery wczytywać CSS i JavaScript w pliku rozszerzenia Opery, by łatwo zarządzać wyglądem i funkcjonalnością strony. Możesz na przykład zamienić wszystkie napisy w Comic Sans na stronie na czcionkę Helvertica albo wykorzystywać JavaScript w kodzie strony.

Wielość standardów

Jeśli nowe API to wciąż za mało, nowa Opera ma jeszcze zgodność z kolejnymi standardami webowymi. API pełnego ekranu oraz PageVisibility API dają deweloperom większe możliwości prezentacji treści.

Są też dobre wieści dla deweloperów, chcących korzystać z technologii Web Socket. Opera 12.10 rozszerza jej zastosowanie o nowe funkcje dla deweloperów i lepsze wykorzystanie przez użytkowników. Technologia ta jest teraz uruchomiona domyślnie w przeglądarce.

SPDY Gonzales

Długa lista udoskonaleń szybkości i wydajności zawiera standard sieci SPDY jako jeden ze składników protokołu HTTP, co zapewnia jeszcze szybsze ładowanie się stron. W Operze 12.10 SPDY jest domyślnie włączone, współpracując ze stronami obsługującymi standard. Dzisiaj wiele stron, takich jak Twitter czy Gmail wspiera standard SPDY oprócz tradycyjnego protokołu HTTP.

Czasy się zmieniają

W świecie systemów Windows i Mac mamy tej jesieni wiele ekscytujących zmian. Opera desktopowa już wykorzystuje niektóre z najnowszych funkcji tych systemów. Wraz z premierą MacOS X Mountain Lion, wiele nowych funkcji zostało włączonych bezpośrednio do systemu operacyjnego. Opera 12.10 dla Maka wspiera niektóre z nich, takie jak Notification Center, wsparcie wyświetlacza Retina i wbudowane udostępnianie treści w serwisach społecznościowych.

Niedługo będzie też dostępna publicznie wersja Windows 8. Opera 12.10 zawiera nowości ułatwiające wykorzystywanie ulepszeń w Windows 8, takie jak wsparcie ekranu dotykowego w Windows 8 Classic, które działa także na Windows 7.

Nowa Opera do testów dostępna jest na stronie producenta.