Panorama Firm – bardzo wygodna baza danych na smartfony.

Od jakiegoś czasu testuję wyszukiwarkę produktów i usług, stworzoną przez Panoramę Firm i chyba w końcu mogę napisać, że czasy wpisywania w google’a fraz w stylu:
Panorama Firm – bardzo wygodna baza danych na smartfony.

“otwieranie zamków samochodowych 24h mokotów warszawa”

odejdą w zapomnienie.

Pobierz Panoramę Firm z Google Play

Zacznijmy od najważniejszych dla większości użytkowników cech: wygody wyszukiwania oraz liczby firm w samej bazie danych. Jeśli wyszukiwarka byłaby niewygodna, to nawet i 100 milionów firm w bazie danych nie zachęciłoby nikogo do korzystania z aplikacji. Tak samo zresztą, jeśli wyszukiwarka działałaby najlepiej na świecie, ale operowałaby na zbiorze mniejszym niż powiedzmy 1000 firm porozrzucanych po całej Polsce. Panorama Firm na szczęście posiada zarówno dużą bazę produktów i usług (ok. 2,2 miliona firm) oraz bardzo wygodną wyszukiwarkę, którą użytkownik może wspomóc technologiami geolokalizacji lub rozszerzonej rzeczywistości. W praktyce wygląda to tak, że po wpisaniu pożądanej usługi w pole wyszukiwarki, dostępne na pierwszym ekranie, zaraz po uruchomieniu aplikacji, telefon ustala naszą pozycję posiłkując się nadajnikiem GPS, a sama aplikacja korzystając z tych danych wyświetla listę firm świadczących wyszukiwaną przez nas usługę, zaczynając od tych najbliżej położonych.

Jeśli zmienimy pozycję telefonu na horyzontalną, uaktywni się dodatkowo tryb rozszerzonej rzeczywistości, przedstawiające wszystkie znalezione firmy na obrazie z wbudowanej w telefon kamery. Dokładnie tak jak w aplikacjach Layar czy Wikitude.

Dodatkowo, bardzo ciekawym sposobem na zapoznanie się z lokalnym rynkiem i tym, co oferuje jest zakładka “Przewodniki”, podzielona na kategorie: Restauracje, Rekreacja, Motoryzacja, Miasto Nocą, Czas wolny, Dla domu, Komputery/IT, Transport, Zdrowie i uroda, W podróży, Moda i Zakupy. Po wybraniu jednej z nich, aplikacja wyświetli listę najbliższych miejsc, w których świadczone usługi mają coś (mniej lub bardziej) wspólnego z wybraną przez nas kategorią. Bardzo dobra opcja, dla każdego, kto przez chwilę chce poczuć się jak prawdziwy odkrywca.

Jedyne, czego naprawdę mi brakuje to widżetu z polem wyszukiwarki, które mógłbym przypiąć sobie do jednego z dalszych, androidowych pulpitów. Jednak nie jest to minus, przez który przestanę korzystać z Panoramy Firm – wyszukiwarka działa bardzo wygodnie, baza imponująca, a dodatkowa funkcjonalność z pewnością pojawi się w kolejnych wersjach.

Pobierz Panoramę Firm z Google Play

Podsumowanie:

  • Cena: bezpłatny
  • Wymagania: Android 1.6 lub nowszy
  • Rozmiar: 3,9MB
  • W skrócie: jedna z najwygodniejszych wyszukiwarek usług, jakie miałem przyjemność testować i nadal jej nie odinstalowałem.