Samsung Galaxy Note 2

Rozmiar ma znaczenie. Note 2 nie bez powodu jest określany jako smartlet, w końcu ten smartfon ma ekran o rozmiarach typowych dla tabletów. Gigantycznemu wyświetlaczowi towarzyszą znakomity akumulator, aparat i system operacyjny.
Samsung Galaxy Note 2: Żaden telefon nie ma większego ekranu.
Samsung Galaxy Note 2: Żaden telefon nie ma większego ekranu.

Samsung Galaxy Note 2: Żaden telefon nie ma większego ekranu.

Samsung Galaxy Note 2: Żaden telefon nie ma większego ekranu.

Podobnie jak jego poprzednik, Note 2 ma ogromne rozmiary. Przy gabarytach 151×81×10 mm jest nieco dłuższy, ale także minimalnie cieńszy niż Note (144×83×10 mm). Chociaż w wykończeniu obudowy wciąż dominuje plastik, wielki smartfon drugiej generacji wygląda bardziej elegancko, a to za sprawą tylnej części mającej srebrny kolor. Dzięki temu przypomina nieco Galaxy S3.

Prawie doskonały ekran

Ekran ma przekątną 5,5″, został zatem powiększony o 0,2″. Rozdzielczość wynosi 1280×720 pikseli, tym samym współczynnik proporcji obrazu to 16:9, co pewnie ucieszy amatorów oglądania filmów na smartfonie. Można zauważyć lekko niebieski odcień bieli typowy dla wyświetlaczy AMOLED. Nie rozczarowuje przestrzeń kolorów, będąca miarą liczby wyświetlanych barw. Nie jesteśmy natomiast zachwyceni jasnością obrazu, wynoszącą jedynie 266 cd/m2, czyli mniej niż w większości smartfonów. W naszym laboratorium dokonujemy pomiarów wyświetlając białą planszę, a w takiej sytuacji telefony z ekranem AMOLED z reguły obniżają jasność w celu oszczędzania energii. Z tego powodu wyświetlacz modelu Note 2 staje się ciemniejszy np. przy wyświetlaniu stron internetowych z białym tłem. Niezależnie od tego wszystkie wyniki pomiarów są przesunięte ku zieleni.

Wydajność i czas pracy

Note 2 został wyposażony w czterordzeniowy procesor taktowany zegarem o częstotliwości 1,6 GHz i 2 GB pamięci operacyjnej. Dzięki temu, a także nowemu systemowi Android 4.1 (Jelly Bean), urządzenie działa bardzo szybko. Praktycznie żaden telefon z Androidem nie dorównuje mu pod względem płynności działania. Koniec z opóźnieniami i oczekiwaniem na wykonanie polecenia. Minimalne zacięcia zdarzają się jedynie przy zmianie położenia widgetów, co ma miejsce również w modelu Galaxy S3. Nasze pomiary wykazały, że otwieranie listy kontaktów, edytora SMS-ów i przeglądarki trwa poniżej jednej sekundy. Tylko iPhone 5 jest nieco szybszy.

Można by pomyśleć, że duży ekran i mocny procesor wymagają potężnego akumulatora. Samsung odrobił swoją pracę domową. Dzięki akumulatorowi o pojemności aż 3100 mAh czas rozmowy telefonicznej przy maksymalnej sile sygnału GSM wynosi 9 godzin 45 minut. Trzeba przyznać, że wyświetlacz jest wtedy wyłączony. Przy pełnej jasności wyświetlacza można surfować po Internecie przez ok. 8,5 godziny. Dla porównania: z poprzednika można było co prawda telefonować bez przerwy przez ponad 11 godzin, jednak przy surfowaniu rozładowywał się o dwie godziny wcześniej niż Note 2, co ma związek z ekranem jaśniejszym o ok. 100 cd/m2.

Obsługa za pomocą rysika i aparat

Note 2 został wyposażony w rysik S Pen, który uległ pewnym zmianom – stał się dłuższy i grubszy, a przez to wygodniejszy. Służy on do uruchamiania sporej liczby specjalnych funkcji. Można np. w każdej chwili włączyć niewielki wirtualny notatnik, łatwo zrobić zrzut ekranu lub dodawać komentarze i rysunki do fotografii. A propos: aparat wbudowany w Note 2 robi niezłe zdjęcia, zwłaszcza w świetle dziennym. Przy sztucznym oświetleniu pogarsza się wierność kolorów i ujęcia stają się zbyt nasycone. Gdy warunki oświetleniowe są naprawdę kiepskie, np. w pubie czy kawiarni, zdjęcia wychodzą bardzo zaszumione, nieostre i niedoświetlone. Jeżeli możemy użyć lampy błyskowej, nie ma się co wahać, bo dzięki temu ponownie otrzymamy ostre i dobrze doświetlone fotografie.

Nadaje się także do telefonowania

Prawie żaden telefon komórkowy nie ma przyzwoitego głośnika do trybu głośnomówiącego. Note 2 nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dźwięk brzmi metalicznie i występują problemy z jednoczesnym mówieniem i słyszeniem rozmówcy. Dużo lepsza jest jakość dźwięku, gdy telefon znajduje się przy uchu (nawet jeśli na początku nie jesteśmy przyzwyczajeni do trzymania tak dużego telefonu przy twarzy): głos rozmówcy brzmi naturalnie, niezależnie od tego czy łączymy się z numerem stacjonarnym czy komórkowym.

Podsumowanie: kolos z klasą

Po tym jak pierwszy Note stał się nieoczekiwanym hitem, oczekiwania wobec jego następcy muszą być wysokie. Note 2 to rzeczywiście doskonały smartfon o wyjątkowo dobrej wydajności, wyposażony w ogromny, ostry wyświetlacz, niezły aparat i pojemny akumulator. Odjęliśmy jednak kilka punktów za wygodę obsługi, gdyż smartletu nie da się sensownie obsługiwać jedną ręką. Ponadto jego cena jest bardzo wysoka: w większości sklepów przekracza obecnie 2600 zł.

Alternatywy

Idealną alternatywę może oczywiście stanowić poprzednik, pierwszy model Note kosztujący obecnie ok. 1800 zł. Jest to wciąż bardzo dobry smartfon niewiele różniący się wygodą obsługi. Samsung obiecał na targach IFA, że jego system operacyjny zostanie zaktualizowany do wersji Jelly Bean.

Jeżeli wolicie ekran mniejszy niż 5″, polecamy Samsunga Galaxy S3. Zwycięzca naszego rankingu jest tańszy od Note 2 o ponad 600 zł. (ZOBACZ PORÓWNANIE)

Samsung Galaxy Note 2

Udany następca modelu Note o szlachetnym wyglądzie i rozszerzonych funkcjach rysika. Jednakże tylko dla fanów naprawdę dużych telefonów.

PLUSY:

bardzo duży, ostry ekran AMOLED
wydajny akumulator
nowe funkcje rysika S Pen
dobry aparat

MINUSY:
wysoka cena
nie da się go wygodnie obsługiwać jedną ręką