Współczesne problemy WiFi – zasięg czy gęstość?

Najprościej mówiąc, Wi-Fi to technologia służąca do budowy lokalnych sieci bezprzewodowych. Zamysłem jej twórców było stworzenie możliwości bardzo szybkiej wymiany danych bez konieczności używania kilometrów kabli. O jej sukcesie nie trzeba przekonywać – obecnie każde urządzenie mobilne posiada możliwość połączenia z siecią poprzez Wi-Fi.
W tej chwili najwięcej urządzeń z łączem WiFi znajdziemy w segmencie mobilnych komputerów
W tej chwili najwięcej urządzeń z łączem WiFi znajdziemy w segmencie mobilnych komputerów
I zasięg i gęstość są ważne dla twórców sprzętu WiFi

I zasięg i gęstość są ważne dla twórców sprzętu WiFi

Jednak z biegiem czasu, zmienia się charakterystyka sieci bezprzewodowych. Początkowo dla odbiorców liczył się wyłącznie zasięg. Wynikało to z dość niskiej popularności Wi-Fi w Polsce. Obecnie, gdy liczba użytkowników Wi-Fi rośnie w olbrzymim tempie, zasięg przestaje być jedynym istotnym parametrem.

Eksperci opracowują innowacyjne technologie, a nowe access pointy tworzone są z uwzględnieniem konkretnych wymagań z myślą o ogromnych przestrzeniach, w których będą musiały pracować, jak lotniska, centra handlowe czy stadiony piłkarskie.

Na pytanie co jest ważniejsze – gęstość czy zasięg – nie ma odpowiedzi. Obecnie oba parametry Wi-Fi są równie ważne. Jednak przy rosnącej liczbie użytkowników rozwiązanie problemu zapewnienia dobrej jakości sieci Wi-Fi na małym obszarze dla wielu użytkowników stanie się jednym

z kluczowych kierunków rozwoju technologii.