Współczesne problemy WiFi – zasięg czy gęstość?

Wi-Fi to technologia, która towarzyszy nam od ponad dwóch dekad. W Polsce największy rozwój notuje w ciągu ostatnich lat. Jednak postęp technologiczny wprowadza nieustanne zmiany, które stawiają producentom sprzętu coraz to nowe wyzwania.
I zasięg i gęstość są ważne dla twórców sprzętu WiFi

I zasięg i gęstość są ważne dla twórców sprzętu WiFi

Najprościej mówiąc, Wi-Fi to technologia służąca do budowy lokalnych sieci bezprzewodowych. Zamysłem jej twórców było stworzenie możliwości bardzo szybkiej wymiany danych bez konieczności używania kilometrów kabli. O jej sukcesie nie trzeba przekonywać – obecnie każde urządzenie mobilne posiada możliwość połączenia z siecią poprzez Wi-Fi.

Jednak z biegiem czasu, zmienia się charakterystyka sieci bezprzewodowych. Początkowo dla odbiorców liczył się wyłącznie zasięg. Wynikało to z dość niskiej popularności Wi-Fi w Polsce. Obecnie, gdy liczba użytkowników Wi-Fi rośnie w olbrzymim tempie, zasięg przestaje być jedynym istotnym parametrem.

Eksperci opracowują innowacyjne technologie, a nowe access pointy tworzone są z uwzględnieniem konkretnych wymagań z myślą o ogromnych przestrzeniach, w których będą musiały pracować, jak lotniska, centra handlowe czy stadiony piłkarskie.

Na pytanie co jest ważniejsze – gęstość czy zasięg – nie ma odpowiedzi. Obecnie oba parametry Wi-Fi są równie ważne. Jednak przy rosnącej liczbie użytkowników rozwiązanie problemu zapewnienia dobrej jakości sieci Wi-Fi na małym obszarze dla wielu użytkowników stanie się jednym

z kluczowych kierunków rozwoju technologii.

0
Źródło: Ruckus
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.