Karty graficzne w badaniach naukowych w Polsce

1.
Karty graficzne w badaniach naukowych w Polsce
Polacy także wykorzystują supertechnologie Nvidii

Polacy także wykorzystują supertechnologie Nvidii

Politechnika Gdańska

(mająca od niedawna status CUDA Research Center) posiada katedrę inżynierii mikrofalowej i antenowej. Zespół prof. Mrozowskiego korzysta z technologii CUDA od pięciu lat, wykorzystując ją do przyspieszenia symulacji zjawisk elektromagnetycznych. Dotychczasowe prace jego grupy wykazały, że można uzyskać nawet stokrotny wzrost szybkości obliczeń. Parę miesięcy temu otrzymali od Nvidii grant w postaci dwóch kart Tesla C2075, które są wykorzystywane w pracach badawczych związanych z problemami wymagającymi dużej ilości pamięci takimi jak komputerowe projektowania układów mikrofalowych, antenowych i fotonicznych metodą elementów skończonych. W najbliższym czasie mają otrzymać od NVIDII najnowszy akcelerator Tesla K20.

2.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe

(PCSS) od ponad roku funkcjonuje jako CUDA Research Center. Głównym obszarem rozwijanym w ramach Research Center jest zaawansowana wizualizacja:

  • Obecnie trwają prace nad frameworkiem ‘CaKernel’ (wraz z Center for Computation & Technology Louisiana State University) przeznaczonym do obliczeń eksaskalowych. Jest to innowacyjne rozwiązanie służące do przeprowadzania obliczeń równoległych. W ramach CUDA Research Center trwają prace nad obliczeniami masywnych równoległych kodów na kartach graficznych z wykorzystaniem środowisk CUDA i OpenCL.
  • Na bazie dotychczasowych doświadczeń w dziedzinie przetwarzania obrazu i zaawansowanej wizualizacji podjęli się zadania stworzenia prototypu imersyjnego systemu wizualizacji – tzw. “CAVE’a”. Planowane jest skonstruowanie systemu rekonfigurowalnych i przenośnych ekranów. Specjalnie dla realizacji tego zadania planują zakup profesjonalnego urządzenia graficznego z rodziny Quadro.

3. Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykorzystaniem zasobów Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH (posiadającym najszybszy superkomputer w Polsce – 106 pozycja na liście TOP500) pracują nad stworzeniem zbioru bibliotek (tzw. projekt niedoida) implementujących typowe obliczenia kwantowochemiczne z wykorzystaniem GPU, w tym niedawno ukończoną metodę Hartree-Fock oraz DFT i w nieodległej przyszłości MP2. Jeżeli chodzi o konkretne osiągnięcie, to fakt że jako jedni z pierwszych na świecie mają ogólny, wydajny kod dla obliczeń kwantowochemicznych (wyraźnie bardziej zaawansowani są tylko autorzy pakietu TeraChem) uważają za sukces.

4. Niebo Kopernika, czyli planetarium działające w ramach Centrum Nauki Kopernik wykorzystuje do wyświetlania projekcji serwery wyposażone w karty graficzne Quadro.

5.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

do przygotowania rekonstrukcji stereoskopowych korzysta z dwóch komputerów wyposażonych w karty graficzne Quadro 600 i jednego z Quadro 4000, z zastosowaniem technologii 3D Vision (wizualizacje 3D) i CUDA (renderowanie animacji). Zastosowania: przestrzenne rekonstrukcje struktur anatomicznych i ich stosunków, trudnych lub niemożliwych do przedstawienia w obrazach dwuwymiarowych.

Aktualnie opracowywane projekty to:

  • stereoskopowy model tchawicy i oskrzeli
  • rozpoznawanie stosunków przestrzennych poszczególnych oskrzeli
  • fotorealistyczne modele struktur kostnych
  • ocena percepcji cech antropologicznych miednicy przez studentów: porównanie modeli 3D i stereoskopowych (projekt naukowy)
  • (w opracowaniu) model naczyń wieńcowych serca, pod kątem kształcenia koronarograficznego
  • (w opracowaniu) model splotu ramiennego – pod kątem szkolenia w zakresie znieczuleń miejscowych.