Środowiska programistyczne gotowe od ręki

“Wybraliśmy MegiTeam ze względu na ich ponad 5 letnie doświadczenie w hostowaniu Django i Ruby on Rails. MegiTeam jest pierwszą firmą w Polsce, która z hostingu dla programistów zrobiła podstawę swojej oferty. Cieszymy się, że zebrane przez ten okres doświadczenie, wiedzę i technologie udało się przenieść do chmury Oktawave” – twierdzi Maciej Kuźniar, dyrektor zarządzający Oktawave.
Środowiska programistyczne gotowe od ręki
Oktawave

Oktawave

Oktawave Instances to usługa, która umożliwia w łatwy sposób wykorzystanie zasobów chmury obliczeniowej do stworzenia wysoce wydajnych i skalowalnych serwisów i aplikacji internetowych, portali korporacyjnych, systemów baz danych czy serwerów gier online. Dzięki współpracy z MegiTeam gama dostępnych systemów operacyjnych i aplikacji została rozszerzona o obrazy wstępnie skonfigurowanych środowisk uruchomieniowych dla programistów. Klienci w kilka minut otrzymują instancje maszyn wirtualnych, gotowe do uruchamiania aplikacji webowych pisanych z wykorzystaniem frameworków Ruby on Rails, Django (Python) oraz Node.js.

“Współpraca z MegiTeam pozwoliła zaoferować naszym klientom szyte na miarę obrazy środowisk programistycznych, przeznaczone do szybkiego wdrażania aplikacji webowych. Dzisiaj niewielu programistów pisze swoje aplikacje od zera w czystym Pythonie czy Ruby. Z tego względu postawiliśmy na Django, Ruby on Rails oraz Node.js, jako najpopularniejsze frameworki używane przez programistów do tworzenia bogatych, dynamicznych aplikacji webowych” – dodaje Kuźniar.

W chmurze Oktawave klient dostaje gotowe, kompletne środowisko do wdrażania swoich aplikacji, skonfigurowane do pracy zgodnie z najlepszymi praktykami, założonym kontem oraz uruchomioną w nim pierwszą aplikacją. Wszystkie instancje wyposażone są w Autoskaler, który automatycznie dopasowuje parametry i liczbę serwerów do wymagań klientów, a rozliczenia prowadzone są w cyklu godzinowym. To przekłada się na oszczędność czasu oraz pozwala ograniczyć koszty wynajmu administratorów IT.

Z kolei programiści, dzięki predefiniowanym obrazom, mogą skupić się na rozwijaniu swoich aplikacji i serwisów. W myśl zasady, że dobry programista, nie musi być dobrym administratorem. Dodatkowo Oktawave udostępnia dla nich API, które jest warstwą interfejsu umożliwiającą wszystkim klientom zarządzanie własnymi usługami za pomocą zewnętrznych narzędzi.

“Przy pierwszym logowaniu do maszyny, klient zobaczy plik README z opisem środowiska, które dla niego przygotowaliśmy. Jego rola może ograniczyć się do wrzucenia na serwer swojej aplikacji oraz doinstalowaniu potrzebnych modułów” – komentuje Magda Zarych z MegiTeam. “Predefiniowane środowisko niczego jednak nie narzuca. Klient ma uprawnienia administratora i może je skonfigurować od podstaw, zgodnie z własnymi potrzebami” – dodaje.

Obrazy maszyn wirtualnych zaprojektowano na bazie systemu operacyjnego Ubuntu 12.04. Środowisko dla aplikacji pisanych w Django obejmuje interpreter Python w wersji 2.7, framework Django 1.4, narzędzie virtualenv do zarządzania różnymi wersjami modułów Python, serwer aplikacji Gunicorn oraz serwer HTTP Nginx, zapewniający wydajne mechanizmy dostarczania aplikacji webowych dla klientów końcowych. W skład obrazu dla środowiska Rails wchodzi interpreter Ruby 1.9.3, Ruby on Rails 3.2.8, serwer aplikacji Unicorn, serwer HTTP Nginx oraz menedżer RVM pozwalający na wygodne zarządzanie różnymi wersjami interpretera Ruby oraz zestawami gemów.

“Dla MegiTeam Oktawave to przede wszystkim nowe możliwości rozwoju. W przypadku obrazów OCI wykorzystaliśmy wiedzę, którą posiadamy. Jednak mamy wiele pomysłów na to, jak wykorzystać możliwości, które niesie ze sobą cloud hosting i co ciekawego będziemy mogli w przyszłości zaoferować klientom w oparciu o infrastrukturę Oktawave. Jesteśmy przekonani, że obrazy środowisk programistycznych to tylko wstęp do dalszej, owocnej współpracy” – kończy Magda Zarych z MegiTeam.