Miliard euro na rozwój grafenu! W tym także dla Polaków

Komisja Europejska przyznaje ogromne pieniądze na rozwój "materiału przyszłości".

W dniu dzisiejszym Komisja Europejska ogłosiła laureatów konkursu z zakresu

przyszłych i powstających technologii

(FET), którego stawką jest wiele miliardów euro. Zwycięskie inicjatywy związane z grafenem i badaniami nad ludzkim mózgiem otrzymają po miliardzie euro, czego efektem będzie 10 lat prac naukowych na najwyższym światowym poziomie na styku nauki i technologii. W każdą inicjatywę zaangażują się naukowcy z co najmniej 15 państw członkowskich UE i blisko 200 instytutów badawczych.

W ich skład wchodzi zespół badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie.

W ramach projektu „Grafen” zostaną zbadane i wykorzystane wyjątkowe właściwości tego rewolucyjnego materiału węglopochodnego. Grafen cechuje się niezwykłym połączeniem właściwości fizycznych i chemicznych: jest najcieńszym z materiałów, przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż miedź, jest 100–300 razy twardszy od stali i posiada wyjątkowe właściwości optyczne. Dzięki uczonym europejskim stosowanie grafenu stało się możliwe w 2004 r., a substancja ta może stać się cudownym materiałem XXI w., podobnie jak było w przypadku tworzyw sztucznych w wieku XX. Jedną z form zastosowania ma być zastępowanie krzemu w wyrobach związanych z TIK.

Dzięki p

Reklama

rojektowi dotyczącemu ludzkiego mózgu powstanie największe na świecie urządzenie do stworzenia najbardziej szczegółowego modelu mózgu, służącego do badania funkcjonowania mózgu człowieka i w końcowym efekcie do opracowania indywidualnej terapii chorób neurologicznych i pokrewnych. Badania te tworzą naukowe i techniczne podstawy postępu medycznego, który może zasadniczo poprawić jakość życia milionów Europejczyków.

Projektem badań nad grafenem kieruje profesor Jari Minaret ze szwedzkiego Uniwersytetu Chalmersa. W inicjatywę zaangażowanych będzie ponad 100 grup badawczych ze 136 głównymi badaczami, wśród których jest czterech laureatów Nagrody Nobla. Przy projekcie badań nad ludzkim mózgiem pracują naukowcy z 87 instytucji, a kieruje nim profesor Henry Markram z Politechniki w Lozannie.