Grasz w karty w Sieci? Mogli cię okraść!

Jak podkreślają eksperci z laboratorium antywirusowego Eset, koń trojański MSIL/Agent.NKY został wykryty już w grudniu 2011. Atakował głównie na terenie Izraela, a jego celem byli użytkownicy popularnej na Facebooku aplikacji Texas HoldEm Poker. System proaktywnej ochrony Eset już wtedy chronił użytkowników, a z początkiem 2012 specjaliści producenta programów antywirusowych powiadomili o zagrożeniu izraelski CERT (Computer Emergency Response Team) oraz izraelską policję. W ostatnich dniach doprowadziły one do likwidacji zagrożenia. Zakończenie śledztwa pozwala rzucić więcej światła na niebezpieczny malware, którego ofiarą mogły paść tysiące wirtualnych pokerzystów.
Grasz w karty w Sieci? Mogli cię okraść!
fot. George Eastman House

fot. George Eastman House

Twórcy zagrożenia udało się wykraść loginy i hasła dostępu do Facebooka ponad 16 tys. graczy. W momencie uruchomienia aplikacji za pośrednictwem FB trojan kojarzył dane dostępowe użytkownika z jego wynikami w grze oraz wybranymi metodami płatności. Ponieważ aplikacja pozwala uzupełniać żetony do gry realnymi pieniędzmi z karty kredytowej lub konta PayPal, trojan sprawdzał liczbę zarejestrowanych kart kredytowych przypisanych do konta danego gracza.

Jeżeli użytkownik nie posiadał karty kredytowej lub miał niski wynik w grze to zainfekowany komputer umieszczał na jego ścianie Facebooka link do strony wyłudzającej dane. Krzykliwymi, tabloidowymi treściami wabiła ona znajomych nieświadomego gracza do witryny przypominającej startowy ekran FB. Zalogowanie przez nią oznaczało powierzenie swoich danych cyberprzestępcy i dalszy rozwój procederu.

Specjaliści Eset ustalili, że na dzień dzisiejszy ofiarami ataku mogło paść 16194 użytkowników oraz że praktycznie każda aplikacja mogła zostać zainfekowana w taki sam sposób jak wirtualny poker.

Texas HoldEm Poker, popularna aplikacja produkcji Zynga Inc., notuje 35 milionów odwiedzających miesięcznie.