WiMP podkręca dźwięk!

Wszyscy użytkownicy muzycznego serwisu streamingowego WiMP od dziś mogą cieszyć się wyższą jakością dźwięku. WiMP umożliwia słuchanie muzyki w jakości Standard lub High Quality. W pierwszym trybie, jakość została ulepszona z AAC+ 64 do AAC+ 96, w drugim – z AAC+ 256 do AAC 320. W tym ostatnim przypadku, przy odpowiednim kodowaniu, różnica w porównaniu do bezstratnych plików audio ma być właściwie niesłyszalna.
WiMP podkręca dźwięk!
WiMP

WiMP

“Przy współpracy z jednym z najbardziej renomowanych norweskich studiów zajmujących się masteringiem przeprowadziliśmy serię testów, aby wybrać najlepszy format pozwalający na jak najmniejszą stratę jakości plików odtwarzanych na wszelkich urządzeniach – niezależnie czy będzie to imponujący domowy zestaw audio czy telefon z tanimi słuchawkami.” – powiedział General Manager WiMP Polska, Adrian Ciepichal.

Proces poprawy jakości dźwięku trwa od kilku miesięcy i składa się z dwóch faz. W pierwszej, wszystkie pliki zostały zastąpione przez utwory o jakości CD po to, aby żaden z nich nie został przekodowany ze stratnych plików o niższej jakości. Następnie, wszystkie utwory zostały zakodowane przy użyciu ulepszonych ustawień dla uzyskania jeszcze wyższej jakości. Jak bardzo czasochłonne jest to zajęcie – wystarczy wyobrazić sobie kolekcję ponad 20 milionów utworów do uporządkowania, a przecież codziennie do katalogu dodawane są nowe!

Projekt realizowany był w bliskiej współpracy z inżynierem norweskiego studia Propeller Mastering, Chrisem Samsonem, co pozwoliło wykorzystać zalety formatu AAC.

Już wkrótce WiMP przedstawi efekty następnego etapu procesu poprawy jakości dźwięku. Podczas największej konferencji muzycznej w Norwegii – “by:Larm”, odbywającej w dniach 13 -16 lutego 2013, zaprezentowane zostaną wyniki beta testów bezstratnego streamingu dedykowanego konkretnym urządzeniom, mianowicie telefonom z systemem operacyjnym Android oraz systemom stereo Sonos lub Bluesound HiFi. Bezstratne pliki będą udostępniane w formacie FLAC.

W trakcie prac nad poprawą jakości utworów, jako punkty odniesienia wykorzystywane były wybrane piosenki znajdujące się w katalogu serwisu WiMP. Na playliście stworzonej przez inżynierów dźwięku można znaleźć takie utwory jak “It’s no good” Depeche Mode, “Derezeed” Daft Punk czy “In the air tonight” Philla Collinsa. Playlisty możecie posłuchać tu: http://wimp.pl/playlist/7b4847c1-f280-4afb-9360-a75feae2a382 Skandynawski muzyczny serwis streamingowy oferuje ponad 20 milionów utworów, zarówno zagranicznych, jak i polskich. Dostęp do podstawowej wersji serwisu, w formie aplikacji desktopowej na komputerze, kosztuje 9,99 zł miesięcznie, a w przypadku wersji premium, działającej dodatkowo także na urządzeniach mobilnych, opłata miesięczna wynosi 19,99 zł. To jednak nie jedyne możliwości korzystania z usługi, jakie oferuje WiMP. Serwis umożliwia także stały, darmowy dostęp do swoich zasobów muzycznych (dla aplikacji desktopowej) z limitowanym czasem odsłuchu utworów i powiadomieniami serwisu, np. informującymi o płatnej wersji WiMP dostępnej także na urządzeniach mobilnych, które co pewien czas przerywają odtwarzaną muzykę. Wszystkie wersje są od reklam zewnętrznych.