561 milionów euro kary dla Microsoftu

W 2009 roku Microsoft podpisał umowę z Unią Europejską, na mocy której komputery z systemem Windows sprzedawane na terenie Europy, przy pierwszym uruchomieniu powinny wyświetlać ekran z kilkoma najpopularniejszymi przeglądarkami internetowymi, każąc użytkownikowi wybrać swoją ulubioną. Umowa została zawarta z uwagi na to, że zdaniem Unii Europejskiej, Internet Explorer był na zbyt uprzywilejowanej pozycji, z uwagi na bycie dołączonym do systemu Windows.
561 milionów euro kary dla Microsoftu
Ekran wyboru przeglądarki w Windows

Ekran wyboru przeglądarki w Windows

Microsoft w lipcu ubiegłego roku sam się przyznał i zgłosił władzom Unii, że niektóre komputery z Windows 7 nie wyświetlały wymaganego ekranu. Problemem było, jak twierdził Microsoft, usterka w oprogramowaniu, która została już usunięta. Microsoft, zgłaszając problem, zobowiązał się, że będzie wymuszał ekran wyboru dłużej, niż zakłada porozumienie, o okres, w którym ów ekran nie był wyświetlany.

Komisja Europejska zdecydowała się ukarać Microsoft, zaznaczając, że to bezprecedensowa sytuacja, bo nigdy wcześniej nie została nałożona kara za złamanie ugody antymonopolowej.