561 milionów euro kary dla Microsoftu

Wraca afera związana z przeglądarkami internetowymi.

Ekran wyboru przeglądarki w Windows

Ekran wyboru przeglądarki w Windows

W 2009 roku Microsoft podpisał umowę z Unią Europejską, na mocy której komputery z systemem Windows sprzedawane na terenie Europy, przy pierwszym uruchomieniu powinny wyświetlać ekran z kilkoma najpopularniejszymi przeglądarkami internetowymi, każąc użytkownikowi wybrać swoją ulubioną. Umowa została zawarta z uwagi na to, że zdaniem Unii Europejskiej, Internet Explorer był na zbyt uprzywilejowanej pozycji, z uwagi na bycie dołączonym do systemu Windows.

Microsoft w lipcu ubiegłego roku sam się przyznał i zgłosił władzom Unii, że niektóre komputery z Windows 7 nie wyświetlały wymaganego ekranu. Problemem było, jak twierdził Microsoft, usterka w oprogramowaniu, która została już usunięta. Microsoft, zgłaszając problem, zobowiązał się, że będzie wymuszał ekran wyboru dłużej, niż zakłada porozumienie, o okres, w którym ów ekran nie był wyświetlany.

Komisja Europejska zdecydowała się ukarać Microsoft, zaznaczając, że to bezprecedensowa sytuacja, bo nigdy wcześniej nie została nałożona kara za złamanie ugody antymonopolowej.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News