8 najlepszych aplikacji w kategorii zdrowie & fitness

8 najlepszych aplikacji w kategorii zdrowie & fitness
Monitorowanie stanu zdrowia i kondycji fizycznej przy pomocy smartfonów to tylko pozornie niewinna zabawa kolorowymi aplikacjami. Departament Zdrowia w Wielkiej Brytanii szacuje na przykład, że regularne korzystanie z narzędzi mierzących ciśnienie, skanujących kody kreskowe na opakowaniach, czy wspomagających programy utraty wagi, może przynieść służbie zdrowia oszczędności rzędu milionów funtów, które obecnie wydaje się na nie zawsze uzasadnione wizyty w gabinetach lekarskich i szpitalach. Oto kilka aplikacji, które z całą pewnością warto mieć – dosłownie – pod ręką.

Endomondo Sports Tracker

Endomondo Sports Tracker

to bezsprzecznie lider androidowych aplikacji wspomagających zarówno amatorską aktywność fizyczną, jak i profesjonalny trening – nieoceniony dla osób biegających, jeżdżących na rowerze i rolkach oraz uprawiających nordic walking. Aplikacja nie tylko rejestruje szczegóły treningu (trasa, czas, dystans, tempo, wysokość, kalorie), tworzy wykresy, służy gotowymi programami interwałowymi i głosowo podaje statystyki po każdym kilometrze, ale posiada również wyjątkowo rozbudowane funkcje społecznościowe. Endomondo Sports Tracker umożliwia ci umieszczanie treningów na Osi Czasu na Facebooku, śledzenie aktywności znajomych na żywo, a nawet wysyłanie krótkich tekstów motywacyjnych, które docierają do odbiorcy w ciągu kilku sekund.

Pobierz aplikację

Instant Heart Rate

Zbyt szybkie tętno to istotny czynnik ryzyka zawału mięśnia

sercowego i udaru, a ostatnie badania łączą je również z większym prawdopodobieństwem cukrzycy i otyłości.

Instant Heart Rate Pro w ciągu kilku sekund dokonuje pomiaru częstotliwości skurczów serca na minutę i rejestruje wyniki, które przedstawiane są w odniesieniu do norm prawidłowych dla wieku i płci. Wystarczy jedynie przyłożyć palec wskazujący do obiektywu. Dzięki funkcji Heart rate recovery, aplikacja umożliwia również pomiar szybkości spadku tętna w czasie jednej minuty po zakończeniu aktywności fizycznej.

Pobierz aplikację

Calorie Counter

Calorie Counter

to bogata, łatwa w użytkowaniu aplikacja kompleksowo wspomagająca programy utraty wagi. W bazie znajduje się prawie 500,000 produktów oraz posiłków dużych sieci restauracji ze szczegółowymi opisami wartości odżywczych, co pozwala między innymi na dokładne rejestrowanie liczby kalorii spożywanych w trakcie każdego posiłku. Dodatkowo istnieje możliwość skanowania kodów kreskowych produktów, przy czym na polskim rynku ta funkcja może być dość ograniczona. Całość dopełnia historia wahań wagi i dziennik treningów.

Pobierz aplikację

First Aid

Staty

styki wskazują, że większość Polaków nie zna podstawowych zasad pierwszej pomocy, nie mówiąc już o tym, że w stresujących sytuacjach nawet imponująca wiedza może okazać się bezużyteczna.

First Aid podpowiada, jak należy zachować się w określonych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Przy pomocy ilustracji, video i krótkich tekstów jasno przedstawiono procedury postepowania w takich przypadkach jak zawał serca, oparzenia, złamania, urazy głowy, krwotoki, zatrucia i problemy z oddychaniem.

Pobierz aplikację

Period tracker

Aplikacja przeznaczona dla żeńskiej części odbiorców, ale jakże istotna dla obojga partnerów!

Period tracker rejestruje datę rozpoczęcia cyklu menstruacyjnego i na podstawie historii wpisów zaskakująco dokładnie oblicza dni płodne oraz spodziewaną datę kolejnej miesiączki, stanowiąc nieocenioną pomoc nie tylko w planowaniu rodziny, ale również aktywności fizycznej i innych wydarzeń. Dodatkowo, aplikacja pozwala na rejestrowanie zmian nastroju, samopoczucia fizycznego, wahań wagi i innych informacji o przebiegu cyklu, które mogą okazać się bezcenne podczas wizyt u ginekologa i umożliwić szybkie stwierdzenie wszelkich odchyleń od normy.

Pobierz aplikację

White noise

Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest zdrowy sen, a o ten niestety niełatwo, gdy kładziemy się zestresowani i pobudzeni. Dzięki 40 specjalnie wyselekcjonowanym, zapętlonym dźwiękom działającym kojąco na układ nerwowy,

White noise doskonale wycisza, redukuje napięcie, pomaga uspokoić oddech i ułatwia zaśnięcie, wyłączając się po uprzednio ustalonym przez nas czasie. Program posiada też funkcję budzika z opcją narastającego natężenia dźwięku, co oznacza, że nad ranem nie jesteśmy gwałtownie wyrywani ze snu. Aplikacja cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników i jest szeroko polecana w mediach promujących zdrowy tryb życia.

Pobierz aplikację

Fitness Buddy

Fitness Buddy to elektroniczny trener personalny, który krok po kroku przeprowadzi cię przez kolejne etapy treningu i doprowadzi do wymarzonej sylwetki. Aplikacja zawiera bazę ponad 1700 unikalnych ćwiczeń (z ilustracjami i video), kształtujących wszystkie partie ciała i wykorzystujących wszystkie powszechnie używane narzędzia treningowe. Do dyspozycji są gotowe plany oraz rejestrator wagi i wymiarów ciała z przejrzystymi wykresami umożliwiającymi szybki podgląd postępów.

Pobierz aplikację

Insight Timer

Insight Timer

to aplikacja przeznaczona dla osób uprawiających medytację, ale również zachęta dla tych, którzy jeszcze nie poznali rewolucyjnych efektów tej starożytnej praktyki. Już kilkanaście minut medytacji dziennie uwalnia organizm od przeciążenia bodźcami, pozwala uciec od przytłaczającej gonitwy myśli i przede wszystkim, trwale zmienia wzorce czynności bioelektrycznej mózgu, przekładając się na lepszy nastrój. Aplikacja Insight Timer motywuje do stałej praktyki, rejestruje szczegóły kolejnych sesji i co ważne, pozwala zatracić poczucie czasu i maksymalnie zwrócić się do wewnątrz dzięki wysokiej jakości dźwiękom mis tybetańskich, które łagodnie wyznaczają etapy sesji.

Pobierz aplikację