Cyber-oko czy fotobioreaktor? Wybieramy polski wynalazek roku 2013\t

Cyber-oko opracowane przez grupę badaczy z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki służy do diagnozy i terapii pacjentów pozostających w śpiączce. Prace nad wynalazkiem przebiegały we współpracy z zakładem opiekuńczo-leczniczym fundacji “Światło” w Toruniu.
Cyber-oko czy fotobioreaktor? Wybieramy polski wynalazek roku 2013\t
Fotobioreaktor i jego twórcy, fot. www.tvp.pl

Fotobioreaktor i jego twórcy, fot. www.tvp.pl

Ideą wynalazku jest integracja techniki śledzenia wzroku, analizy fal mózgowych EEG i komputerowego interfejsu aromatowego w celu obiektywizacji badania stanu świadomości.

Cyber-oko jest systemem, który pozwala m. in. śledzić miejsce na ekranie monitora, na które patrzy użytkownik znajdujący się przed monitorem. Dzięki temu możliwe jest komunikowanie się z komputerem jedynie za pomocą wzroku. Na taką funkcjonalność czeka wiele osób, które doznały poważnych obrażeń fizycznych. Sterowanie komputera za pomocą wzroku a także za pomocą potencjałów elektrycznych mózgu zbieranych z powierzchni skóry głowy daje im szansę na komunikowanie swoich podstawowych potrzeb.

Wraz z rozwijaniem systemu Cyber-oko do programu diagnozy i terapii pacjentów naukowcy dołączyli nowe urządzenia – interfejs aromatowy emitujący zapachy w sposób kontrolowany przez komputer oraz kask elektroencefalograficzny, czyli przenośne urządzenie do badania aktywności elektrycznej mózgu. Interfejs aromatowy jest stosowany podczas zajęć terapeutycznych pacjentów. Natomiast aktywność elektryczna mózgu pacjentów analizowana jest w celu wykrycia intencji ruchu dłoni tak, aby pacjenci mogli komunikować się z terapeutami za pomocą myśli.

Cyber-oko może być używane m.in. w zakładach opiekuńczo-leczniczych, w domach opieki, a także w domach prywatnych. Można je wykorzystać na etapie diagnozy w celu oszacowania stanu świadomości pacjenta, jak również na etapie terapii i rehabilitacji pacjenta, by pobudzać jego funkcje poznawcze oraz stymulować zmysły, w szczególności: wzrok, słuch i powonienie.

Dodatkową funkcjonalnością Cyber-oka jest możliwość komunikowania się z otoczeniem poprzez wybór gotowych poleceń wyświetlanych na ekranie, bądź obsługę wirtualnej klawiatury.

Warto dodać, iż zespół naukowy pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego planuje opracowanie tzw. Cyber łóżka – wysoce zaawansowanego technologicznie urządzenia, które umożliwiłoby terapeutom prowadzenie kompleksowych badań z zakresu diagnozowania funkcji poznawczych pacjenta i pobudzania jego zmysłów. Ponadto Cyber-łóżko pozwoli pacjentowi – za pomocą myśli lub wzroku – sterować łóżkiem, oświetleniem czy klimatyzacją.

Fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji

Absolwenci biotechnologii na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej i obecni doktoranci Uniwersytetu Gdańskiego: Natalia Kujawska i Szymon Talbierz opracowali wynalazek, który pozwala na prowadzenie efektywnej ekonomicznie hodowli mikroalg bogatej w lipidy, z których następnie produkuje się biopaliwo. Rozwiązanie zgłoszono do Urzędu Patentowego RP.

Dwudziestopięcioletni wynalazcy zapewniają, iż niebawem, dzięki wynalazkowi będziemy w stanie produkować rentownie biopaliwa na każdej szerokości geograficznej 100 razy wydajniej i szybciej niż robi się to obecnie przy pomocy np. rzepaku czy kukurydzy.

– Oboje jesteśmy absolwentami Politechniki Gdańskiej na kierunku biotechnologia. Zagadnieniem produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg zajmujemy się od trzeciego roku studiów. Wszystko zaczęło się od moich praktyk studenckich w firmie Dr Irena Eris. Tam pierwszy raz spotkałem się z algami stosowanymi jako dodatek do kosmetyków. Po zgłębieniu zagadnienia i przeanalizowaniu rynku postanowiłem zaprosić do projektu “badania nad produkcją biopaliw III generacji” moją dobrą znajomą ze studiów Natalię. Muszę przyznać, że tworzymy naprawdę zgrany, interdyscyplinarny zespół. Natalia w projekcie zajmuje się głównie stroną biologiczną, ja natomiast techniczną stroną zagadnień – opowiada Szymon Talbierz.

Zaprojektowany przez doktorantów z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego fotobioreaktor do hodowli alg będzie kierował się w stronę słońca jak słonecznik. To zamknięte, przeźroczyste, prostopadłościenne naczynie z przegrodami, wyposażone w zestaw czujników kąta padania i natężenia promieni słonecznych.

Naczynie przytwierdzone jest do obrotnicy wyposażonej w siłowniki sterowane komputerem. Komputer cały czas analizuje kąt padania promieni słonecznych oraz położenie fotobioreaktora względem słońca ustawiając naczynie pod optymalnym kątem. Dzięki takiemu rozwiązaniu fotobioreaktor podąża cały dzień za słońcem optymalizując ilość światła, jaka dociera do wnętrza urządzenia.

– Ostatecznie dzięki wynalazkowi jesteśmy w stanie podnieść wydajność technologii produkcji biopaliw na bazie mikroalg o około 30 proc. – dodają doktoranci.

Nie można także zapominać o pozostałych finalistach. Są to:

  • Pojazd zeroemisyjny KtioNgine
  • Technologia rozpoznawania mowy
  • CyberRyba
  • Detektor podczerwieni
  • Safe Step
  • ArtCell