Czy wiecie, że Shazam napędzany jest przez procesory graficzne?

Czy wiecie, że Shazam napędzany jest przez procesory graficzne?

Shazam, Salesforce.com i Cortexia są przykładami firm, które wykorzystują procesory graficzne do innych zastosowań, niż tradycyjne przetwarzanie ogromnych ilości danych i złożonych algorytmów dla aplikacji inżynieryjnych i naukowych. Wykorzystują one procesory graficzne Nvidia Tesla do analizy dźwięku, przeszukiwania dużych zestawów danych, a także rozpoznawania obrazu.

Jaka to melodia?

Shazam – jedna z pięciu najlepszych aplikacji muzycznych w Apple App Store i Google Play – wykorzystuje procesory graficzne do szybkiego wyszukiwania i identyfikowania utworów zawartych w ogromnej bazie danych, w której umieszczono 27 milionów pozycji. Dzięki niej użytkownicy mogą nagrać krótkie próbki utworów muzycznych za pomocą telefonów lub tabletów, które następnie zostaną porównane z zapisanymi w systemie wzorcami utworów.

Shazam obsługuje ponad 10 milionów wyszukań utworów dziennie. Każdego tygodnia w usłudze rejestruje się 2 miliony nowych użytkowników. Ilości danych w systemie gwałtownie rosną – w trakcie ostatniego roku baza Shazam podwoiła swoją objętość. Procesory graficzne Tesla przyspieszają procesy wyszukiwania i dopasowywania utworów, umożliwiając zmniejszenie kosztów utrzymania infrastruktury serwerowej usługi Shazam, która doskonale skaluje się w miarę gwałtownego rozwoju firmy.

Analiza serwisu Twitter w czasie rzeczywistym

Serwis Salesforce.com wykorzystuje procesory graficzne do monitorowania i analizy ponad 500 milionów tweetów wysyłanych codziennie przez użytkowników. Usługi Salesforce są skierowane do dużych firm, takich jak Cisco, Dell czy Gatorade, i umożliwiają wczesne rozpoznanie problemów dotyczących danej marki, usługi, bądź konkretnego produktu.

Dzięki procesorom graficznym wykorzystującym platformę CUDA wyniki są generowane 10 minut szybciej, niż byłoby to możliwe za pomocą porównywalnego system opartego wyłącznie na procesorach centralnych.

Wyszukaj co widzisz

Aplikacja mobilna Cortexica sprawia, że konsumenci mogą z łatwością znaleźć i nabyć interesujące ich produkty. Dzięki niej konsumenci mogą sfotografować koszulę lub inny element garderoby za pomocą telefonu lub tabletu, po czym aplikacja przeszuka bazę danych w poszukiwaniu danego produktu, wyświetlając listę sklepów internetowych posiadających go w sprzedaży.

Dzięki GPU, Cortexica może wykonywać złożone algorytmy rozpoznawania obrazu na stosunkowo niewielkiej infrastrukturze serwerowej, która umożliwia przeszukiwanie w czasie rzeczywistym bazy danych zawierającej miliony obrazów.