Lubisz kręcone frytki? Jesteś inteligentny

Testy algorytmów odbyły się na grupie 58’000 ochotników, których zadaniem było wypełnienie przydługich ankiet oraz udostępnienie swoich facebookowych profili, tak aby naukowcy mogli sprawdzić jakie strony “lajkują” badani.
Lubisz kręcone frytki? Jesteś inteligentny

Wyniki (a raczej ich mały wycinek, podany do wiadomości publicznej) wyglądają następująco:

Z 88% skutecznością naukowcy byli w stanie rozpoznać orientację seksualną badanych mężczyzn (czyżby przyjęli, że 100% badanych ma heteroseksualną orientację?). Z kobietami było trudniej – skuteczność wyniosła 75%

Z 85% skutecznością udało się ustalić preferencje polityczne badanych. Tutaj należy zaznaczyć, że badani to Amerykanie. W USA obowiązuje system dwupartyjny, u nas byłoby trochę trudniej ustalić preferencje partyjne badanych.

Oprócz preferencji seksualnych i politycznych, zespół naukowców doszukał się ciekawych korelacji pomiędzy lubianymi na facebooku stronami a inteligencją:

Mądrzejsi bardzo często lubią takie strony jak “Kręcone Frytki”, “Raport Colberta”, czy… “Nauka”

Ci mniej inteligentni z kolei mają na swoich profilach takie strony jak: “Sephora” (czyżby szykował się proces sądowy?), “Kocham być mamą”, “Harley-Davidson”, czy “Lady Antebellum”.

Z jednej strony wyniki badań wydają się być śmieszne, jednak chcielibyśmy przypomnieć, że wasz profil na Facebooku to bardzo często najlepsze źródło informacji o waszej osobie – bądźcie ostrożni jeśli chodzi o to co publikujecie i zwróćcie uwagę na wasze ustawienia prywatności.