Pierwsze testy: Nowa Opera to najszybsza przeglądarka dla Androida!

Opera 14 Beta korzysta teraz z silnika WebKit. Tak samo jak domyślna przeglądarka w Androidzie oraz Chrome (a także Safari, Dolphin, Konqueror, czy przeglądarka z Symbiana). Poprzedni silnik Presto odchodzi do historii. Choć wielu zagorzałych fanów może być rozczarowanych – mamy dobre wieści. Pomimo tego samego silnika okazuje się, że Opera pod względem wydajności nie ma sobie równych.
Pierwsze testy: Nowa Opera to najszybsza przeglądarka dla Androida!

Google Chrome 25 od kilku dni mógł być nazywany najszybszą przeglądarką dla smartfonów i tabletów z Androidem. Jednak z poniższych testów wynika, że Opera działa jeszcze szybciej od oficjalnej przeglądarki Google.

SunSpider to najpopularniejszy ze wszystkich testów JavaScript. Biorąc pod uwagę wynik poprzedniej wersji Opery – różnica jest gigantyczna.

Octane to również test JavaScript, ale stworzony przez specjalistów z Google. Podobnie jak w SunSpider – znów Opera jest wyraźnie szybsza.

GuiMark 3 to test badający wydajność wyświetlania grafiki wektorowej w HTML5. Nowa wersja Opery również na pierwszym miejscu. To ponad 2x lepszy wynik od Opery 12.12.

Znakomitą wydajność Opery potwierdza kolejny graficzny benchmark HTML5. Druga najszybsza przeglądarka – Google Chrome – uzyskała tylko w połowie tak dobry wynik jak Opera.

Opera 14 Beta to wciąż wersja testowa i może generować wiele różnych błędów (i generuje). Jednak jeżeli programiści Opery uporają się z niedociągnięciami, możemy mieć faktycznie bardzo udaną przeglądarkę. Najnowsza wersja Opery jest do pobrania z Google Play.