Pierwsze testy: Nowa Opera to najszybsza przeglądarka dla Androida!

Dziś zadebiutowała zupełnie nowa wersja Opery dla Androida. Od poprzedniego wydania różni ją niemal wszystko. Inny interfejs, inny silnik i nieco inna funkcjonalność.

Opera 14 Beta korzysta teraz z silnika WebKit. Tak samo jak domyślna przeglądarka w Androidzie oraz Chrome (a także Safari, Dolphin, Konqueror, czy przeglądarka z Symbiana). Poprzedni silnik Presto odchodzi do historii. Choć wielu zagorzałych fanów może być rozczarowanych – mamy dobre wieści. Pomimo tego samego silnika okazuje się, że Opera pod względem wydajności nie ma sobie równych.

Google Chrome 25 od kilku dni mógł być nazywany najszybszą przeglądarką dla smartfonów i tabletów z Androidem. Jednak z poniższych testów wynika, że Opera działa jeszcze szybciej od oficjalnej przeglądarki Google.

SunSpider to najpopularniejszy ze wszystkich testów JavaScript. Biorąc pod uwagę wynik poprzedniej wersji Opery – różnica jest gigantyczna.

Octane to również test JavaScript, ale stworzony przez specjalistów z Google. Podobnie jak w SunSpider – znów Opera jest wyraźnie szybsza.

GuiMark 3 to test badający wydajność wyświetlania grafiki wektorowej w HTML5. Nowa wersja Opery również na pierwszym miejscu. To ponad 2x lepszy wynik od Opery 12.12.

Znakomitą wydajność Opery potwierdza kolejny graficzny benchmark HTML5. Druga najszybsza przeglądarka – Google Chrome – uzyskała tylko w połowie tak dobry wynik jak Opera.

Opera 14 Beta to wciąż wersja testowa i może generować wiele różnych błędów (i generuje). Jednak jeżeli programiści Opery uporają się z niedociągnięciami, możemy mieć faktycznie bardzo udaną przeglądarkę. Najnowsza wersja Opery jest do pobrania z Google Play.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.