Tego nie wiedzieliście o domenach internetowych

Tego nie wiedzieliście o domenach internetowych

Historyczną domeną jest Symbolics.com. Adres początkowo należał do producenta komputerów z Cambridge, jednak nie jest to pierwsza domena w historii internetu. Niewiele starszy jest adres Nordu.net, pod którym pierwotnie działał serwer.

Obydwie domeny pozostają aktywne do dziś, jednak od czasu ich utworzenia wiele się zmieniło. W latach 80. domeny internetowe były nowinką, na które pozwalały sobie wyłącznie firmy, zajmujące się nowoczesnymi technologiami. To właśnie wtedy zarejestrowano dobrze znane adresy: IBM.com, HP.com czy Apple.com. Dziś użytkowników sieci nie liczy się w setkach, ale w miliardach, a każdej minuty powstaje około 70 nowych adresów internetowych.

Według raportu przygotowanego przez serwis Royal Pingdom, pod koniec 2012 r. w internecie działało 246 mln domen internetowych. Lwia część z nich to adresy zakończone rozszerzeniem.com – w ubiegłym roku ich liczba przekroczyła 100 mln. Zwiększyła się również liczba dostępnych końcówek. Obecnie możemy wybierać spośród 329 rozszerzeń domenowych, przypisanych stronom o określonej tematyce (np. .org, .gov, .travel) lub poszczególnym państwom. Na liście znajdziemy nawet domeny narodowe krajów, które dawno temu zniknęły z map politycznych.

Taką domeną jest.su, której nazwa to skrót od Soviet Union. Rok po utworzeniu końcówki Związek Radziecki rozpadł się. Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN), chciała zamknąć rejestr, jednak sentyment do Związku Radzieckiego okazał się zbyt silny. Protesty rosyjskich internautów spowodowały, że końcówkę pozostawiono i do dziś w sieci działa ponad 100 tys. stron z tym rozszerzeniem.

Domeny internetowe potrafią wywoływać silne emocje i przyciągać realne pieniądze. Dowodem na to jest adres Sex.com, który po sprzedaży za 13 mln dolarów trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. O najdroższej domenie świata słyszał chyba każdy. Mniej znanym faktem jest kupno adresu Facebook.com za 200 tys. dolarów przez Marka Zuckerberga. Największy portal społecznościowy świata rozpoczynał działalność pod domeną TheFacebook.com i rok po debiucie przeniósł się pod obecny adres.

To tylko kilka z ciekawostek, jakich pełno jest w branży domen internetowych. 10 z nich można znaleźć na infografice, przygotowanej przez markę 2BE.PL z okazji kolejnej rocznicy zarejestrowania adresu Symbolics.com.