Wydawcy nie chcą kobiet w grach wideo?

Wydawcy nie chcą kobiet w grach wideo?

Chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że gier wideo z kobietami w roli głównej jest bardzo, bardzo mało. Gdy elektroniczna rozrywka wchodziła pod domowe strzechy obrosła stereotypem, który kazał uważać ją za typowo męskie hobby. Brak kobiecych bohaterek z pewnością przyczynił się do tego, że nawet dzisiaj, stosunkowo mało kobiet aktywnie angażuje się w tę branżę rozrywki.

Ale historia wyraźnie pokazała, że gry, w których głównym bohaterem jest kobieta odniosły sukces – nawet jeśli nie sprzedażowy, to medialny. Dlatego ciężko uwierzyć, że dzisiaj, w branży, w której wyobraźnia i kreatywność są tak bardzo istotne, wydawcy próbują trzymać się skostniałych standardów.

Remember Me od początku zapowiadało się dobrze. Klimat cyberpunka, motyw z ingerowaniem w ludzkie wspomnienia, połączenie akcji z elementami skradankowymi. Może nie będzie to hit na miarę Deus Ex: Human Revolution, ale gra, po którą sięgnie się z przyjemnością. Wydawać by się mogło, że taki tytuł nie powinien mieć problemu ze znalezieniem wydawcy. Tymczasem rzeczywistość okazała się inna.
Jean-Maxime Moris, dyrektor kreatywny Dontnod Entertainment przyznał, że wielu wydawców zamykało mu drzwi przed nosem, sugerując wyraźnie, że nie są zainteresowani grą, ponieważ występuje w niej kobieca bohaterka:

Mówili nam -‘ Nie wydamy tego, bo ta pozycja nie ma szans na sukces. Nie można dawać kobiety jako głównej postaci w grach. Musi nią być mężczyzna.’ Tłumaczyli nam też, że ‘ Nie możesz zmuszać gościa, jakim jest gracz, do całowania innego gościa w grze – to totalnie głupie”.

Moris uważa, że takie ograniczenia wstrzymują rozwój branży i trudno się z nim nie zgodzić. Dodaje też, że chociaż istotne jest, by gracz potrafił utożsamić się z bohaterem gry, to płeć postaci nie ma tu znaczenia. Skoro ludzie potrafią wczuć się w sytuację bohaterów obojga płci w filmach, dlaczego w grach wideo miałoby być inaczej?

Remember Me zostanie wydane przez Capcom. Premiera gry zapowiedziana jest na 7 czerwca tego roku na PC, PS3 i Xboxa 360.