Gra w Tetrisa to… najlepsze lekarstwo!

Gra w Tetrisa to… najlepsze lekarstwo!

Amblyopia znana również jako “leniwe oko” p

olega na osłabieniu zdolności widzenia w jednym oku, pomimo braku zmian organicznych oraz optymalnej korelacji optycznej.

Tradycyjna metoda leczenia choroby polega na zasłanianiu zdrowego oka, co wymusza patrzenie “leniwym okiem”.

Zespół Doktora Roberta Hessa pracuje obecnie nad ulepszoną metodą leczenia tej choroby. W tym celu stworzyli specjalne gogle, wyposażone w 2 mini-wyświetlacze. Na jednym ekranie widać tylko aktualnie spadający klocek Tetrisa, na drugim: resztę klocków ułożonych na planszy. Do badania zaproszono dwie grupy chorych na Amblyopię – pierwsza, dziewięcioosobowa dostała gogle działające w opisany powyżej sposób. Druga grupa, składająca się z takiej samej liczby uczestników dostała gogle z jednym aktywnym ekranem dla ich słabszego oka. To sprawniejsze, było wyłączane podczas ćwiczeń, zgodnie z tradycyjną metodą leczenia tego schorzenia.

Jak pewnie każdy się już domyślił: u grupy, która w rehabilitacji korzystała z obojga oczu zanotowano znacznie większą i szybszą poprawę wzroku.

Hess uważa, że nowa metoda leczenia może być świetną alternatywą, która w szczególności przyda się w leczeniu leniwego oka u osób dorosłych (tradycyjna metoda leczenia jest skuteczna tylko w przypadku dzieci) -Ta metoda jest o wiele lepsza niż zakrywanie zdrowego oka. -Jest też przyjemniejsza dla pacjenta, szybciej przynosi efekty i zdaje się być bardziej skuteczna – dodaje Hess

I tym sposobem zyskaliśmy kolejną wymówkę, żeby sobie pograć.