Mobilne aplikacje – wybieramy najlepsze z najlepszych!

Mobilne aplikacje – wybieramy najlepsze z najlepszych!

TeamViewer

iOS/Android

Aplikacja, która pozwala na szybki i wygodny dostęp do komputera przez telefon. TeamViewer przydaje się do przenoszenia danych między komputerami, zdalnej kontroli, konferencji audio-wideo i zdalnego serwisowania komputerów. Samo połączenie nawiązywane jest z wykorzystaniem tunelu VPN, szyfrowanego 256-bitowym kluczem AES. W celu nawiązania połączenia z komputerem należy zainstalować na nim oprogramowanie TeamViewer, dostępne na stronie http://www.teamviewer. com.

WiFi Analyzer

Android

Rewelacyjny i banalnie prosty w obsłudze program, który służy do diagnostyki sieci bezprzewodowych. Przydaje się wszędzie tam, gdzie dostępna jest więcej niż jedna sieć Wi-Fi. Program pokazuje najbardziej oblegane kanały Wi-Fi i moc sygnału poszczególnych sieci. Wybór najmniej obleganej częstotliwości w niektórych przypadkach potrafi znacznie zwiększyć zasięg naszej sieci bezprzewodowej oraz poprawić jakość połączenia. Program pomoże też przy wyborze najwydajniejszej sieci, z którą łączy się nasz telefon.

VX ConnectBot

Android

Następca klienta SSH – ConnectBota – rozszerzony o wiele dodatkowych funkcji. W VX ConnectBot dodano obsługę sprzętowych klawiatur oraz najbardziej pożądaną funkcjonalność klawiatury ekranowej, której brakowało w oryginale – działający klawisz ALT. Administrowanie maszynami bezpośrednio z konsoli ułatwiają następujące funkcje: zapis kluczy SSH do pliku, transfer plików w tle (protokół SCP), oraz obsługa dowolnej klawiatury z Android Market. Administratorom polecamy przetestowanie Hacker’s Keyboard.

Adobe Photoshop Express

Android/iOS

Mobilna wersja programu Adobe Photoshop nie oferuje nawet połowy funkcji znanych użytkownikom Photoshopa, jednak doskonale sprawdza się, jeśli chodzi o podstawową obróbkę zdjęć wykonanych telefonem. Oprócz sięgania po świetnie przygotowane przez twórców gotowe efekty fotografie możemy przycinać, zmieniać nasycenie kolorów, jasność, kontrast etc. Programistom Adobe należy się ukłon i pochwała za znakomite wykorzystanie dotykowych wyświetlaczy w Photoshop Express.

Skype

iOS/Android/Windows Phone

Jeśli chodzi o smartfony i jakikolwiek standard przesyłania wiadomości, który byłby tańszy niż SMS-y i wykorzystywałby w tym celu Internet, to niestety nadal takowy nie powstał. Skype jest jednak na tyle popularny, a do tego integruje się z facebookowym czatem, że warto zainstalować go w swoim telefonie. Do prowadzenia komfortowych rozmów wideo wskazane jest korzystanie z łączności LTE – przy wolniejszym połączeniu o wiele lepiej sprawdzają się rozmowy tekstowe.

Shazam

iOS/Android/Windows Phone

Jedna z tych aplikacji, z której nie korzysta się codziennie, jednak warto ją zainstalować. Shazam to narzędzie do rozpoznawania usłyszanej muzyki. Wystarczy je pobrać, włączyć i przystawić do głośnika, a Shazam powie ci, czego aktualnie słuchasz. Aplikacja jest bezpłatna. Przez 30 dni możemy korzystać w pełni z programu, a następnie albo zapłacimy za wersję Premium, albo używamy narzędzia za darmo, ale z limitem 5 utworów na miesiąc. Korzystanie z aplikacji wymaga połączenia z Internetem!

VLC Beta

Android

VLC to z pewnością jeden z najbardziej uniwersalnych i najlepszych odtwarzaczy multimediów oferowanych do systemu Android. Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, daleko mu do ideału, za to w odtwarzaniu filmów aplikacja nie ma sobie równych. Podczas korzystania z programu należy pamiętać, że to wciąż wersja beta, która od czasu do czasu potrafi wykazać się niestabilnością. Aplikacja radzi sobie też z odtwarzaniem napisów do filmów – niestety polskie znaki są na razie nieobsługiwane.

Dropbox

Android/iOS

Dropbox to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o przechowywanie i synchronizację danych w chmurze. Na dropboksie przechowamy zdjęcia, muzykę, dokumenty – wystarczy zainstalować aplikację na swoim telefonie, żeby mieć dostęp do chmury Dropboksa z dowolnej lokalizacji (o ile możemy połączyć się z Siecią). Dropbox pozwala również na publiczne udostępnianie wybranych plików i m.in. zintegrowany jest z serwisem Soundcloud. Alternatywa dla opisywanego u nas Evernote’a, jeśli w ogóle można porównywać te dwie aplikacje.

Evernote

iOS/Android/Windows Phone

Najszybszy i najwygodniejszy sposób na zapisywanie i przechowywanie złotych myśli, pomysłów, wartych zapamiętania widoków czy danych. Evernote pozwala tworzyć i synchronizować z serwerem (a przez niego także z pecetem oraz telefonami z innymi systemami) notatki tekstowe, głosowe i obrazkowe. Dla kogoś, kto korzysta z wielu urządzeń (komputer w domu, telefon, komputer w pracy, iPad…), jest to świetny sposób na trzymanie ważnych notatek bądź plików w jednym miejscu i dostęp do nich z dowolnego urządzenia.

Instagram

iOS/Android

Obecnie jest to z pewnością najpopularniejsza aplikacja do upiększania zdjęć zrobionych naszym telefonem. Filtry udostepnione przez twórców aplikacji pozwolą na uzyskanie artystycznego wyglądu zdjęcia, upodabniając je do fotografii wykonanej aparatem lomo czy popularnym niegdyś polaroidem. Instagram to także sieć społecznościowa, w której użytkownicy dzielą się zrobionymi przez siebie zdjęciami. Aplikacja pozwala na udostępnianie ich przy pomocy innych sieci społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter.

Pulse

iOS/Android/Windows Phone

Bardzo wygodny agregator treści, który ma również całkiem atrakcyjny wygląd. Jeśli macie dość korzystania z “przestarzałych” czytników RSS, polecamy Pulse. Aplikacja prezentuje najnowsze informacje z Sieci, dzieląc je na kategorie tematyczne, w przyjaznej dla oka formie. Źródła informacji możemy konfigurować względnie dowolnie, to samo tyczy się ich pozycjonowania i sposóbu wyświetlania na ekranie. Pulse to zdecydowanie jedna z najładniejszych internetowych gazet z dynamicznie dobieranymi treściami.

StumbleUpon

iOS/Android

Usługa dostępna przez dowolną przeglądarkę internetową – dedykowana aplikacja mobilna sprawia, że korzystanie z niej jest dużo wygodniejsze. StumbleUpon to serwis społecznościowy, którego użytkownicy nawzajem polecają sobie witryny internetowe. Wystarczy założyć darmowy profil i określić, jakie dziedziny interesują nas najbardziej (komputery, filmy, fotografia, i tak dalej). Następnie aplikacja zaproponuje nam najpopularniejsze witryny z wybranych przez nas kategorii. Każde kliknięcie “Stumble” to nowa witryna na ekranie.

Flipboard

iOS/Android

Na pierwszy rzut oka aplikacja może wydawać się kolejnym agregatorem internetowych treści, które prezentowane są w formie bardzo estetycznego czasopisma zaprojektowanego z myślą o smartfonach. Tym, co wyróżnia aplikację na tle innych agregatorów, są przede wszystkim źródła treści dostępne dla użytkownika. Oprócz standardowej obsługi RSS-ów Flipboard pozwala na agregowanie treści z dwóch najpopularniejszych serwisów społecznościowych, tj. z Facebooka i Twittera, oraz Reddita, czyli najpopularniejszego ostatnio miejsca w Sieci.

SpeedTest.net

iOS/Android

Bardzo szybki i wygodny sposób na testowanie przepustowości łącza internetowego. Warto od czasu do czasu porównać stan faktyczny z obietnicami składanymi w reklamach przez operatora. Ta aplikacja nadaje się do tego doskonale. Oprócz spełniania podstawowej funkcji SpeedTest.net pozwala na błyskawiczne sprawdzenie naszego adresu IP czy porównanie wyników wszystkich dotychczasowych testów szybkości połączenia. Bardzo przydatne narzędzie dla wszystkich, którzy chcą przetestować swoją łączność z Siecią.

Pocket

iOS/Android

Prosta w użyciu aplikacja z wygodnym interfejsem, w której użytkownik zapisuje wszystkie teksty publikowane w Internecie, które chciałby przeczytać później. Działa to następująco: trafiamy na artykuł w Internecie, chcemy go przeczytać, ale dopiero po skończonej pracy. Zapisujemy adres URL w Pocket i gotowe. Tekst czeka na odpowiedni moment. Teksty możemy przesyłać do programu za pomocą rozszerzeń do przeglądarek internetowych (Chrome i Firefox), klienta pocztowego czy jednej z 300 zintegrowanych z Pocket aplikacji mobilnych.