Chrome 28: Obsługa powiadomień i szybsze ładowanie stron

Choć Google Chrome wykorzystuje WebKit, tak naprawdę korzysta tylko z części WebCore i ma swój własny silnik JavaScript – V8. Wszystkie zmiany dotyczące wyświetlania HTML/CSS wprowadzane w Chrome trafiały także do projektu WebKit. Jak jednak twierdzi Linus Upson – odpowiedzialny m.in. za Chrome – “koszty współdzielenia kodu z WebKit znacznie przewyższają zalety tego rozwiązania”.
Chrome 28: Obsługa powiadomień i szybsze ładowanie stron

Google tłumaczy, że WebCore jest bardzo złożony i zawiera funkcje z WebKit2, których Google nie chce używać. Przykładowo WebKit2 ma swój własny model tworzenia oddzielnych procesów dla każdej karty przeglądarki, ale Chrome z niego nie korzysta i ma inny system rozwiązywania tego problemu. Podobnie WebKit2 ma określoną metodę uruchamiania procesów w Piaskownicy, ale Chrome znów rozwiązuje to inaczej.

Jak zapewnia Google, dzięki wydzieleniu forka Blink użytkownicy otrzymają znacznie szybszy dostęp do nowych funkcji. W ten sposób producent może usunąć ze swojej wersji przeglądarki ponad 4,5 mln linii kodu, które są tam tylko do obsługi WebKit2, a Chrome go nie używa.

Wraz z Chrome 28 i silnikiem Blink debiutuje też nowy parser HTML, co dla użytkowników oznacza po prostu szybsze ładowanie stron internetowych. Ponadto nowy Chrome wprowadza powiadomienia aplikacji webowych zintegrowane z systemem. Póki co tylko Windows i OS X, ale obsługa Linuksa ma pojawić się już wkrótce. Użytkownicy Chrome dla Androida doczekali się także API obsługującego witryny na pełnym ekranie.

Chrome dla komputerów można pobrać

z tego adresu

. Wersję dla smartfonów i tabletów z systemem Android

znajdziecie tutaj

.