Tox: darmowy komunikator, który nikogo nie podsłuchuje

Tox ma być alternatywą dla obecnie najpopularniejszego programu voip na świecie: Skype’a, który według doniesień amerykańskiej redakcji New York Times mógł być podsłuchiwany przez amerykańskie służby specjalne jeszcze przed przejęciem przez Microsoft. Zresztą na stronie programu możemy przeczytać następujące oświadczenie:
Tox: darmowy komunikator, który nikogo nie podsłuchuje

Wraz z rosnącym globalnym systemem rządowej inwigilacji, powstał projekt Tox. Tox jest prostą aplikacją która pozwoli Ci na skontaktowanie się i wymianę wiadomości z Twoimi znajomymi i bliskimi bez obaw o to, że ktoś Cię podsłuchuje lub szpieguje. (…) Tox został stworzony z myślą o tym, abyś mógł skontaktować się ze swoimi znajomymi i rodziną bez obawy o twoją prywatność. Podczas gdy wszystkie inne sławne serwisy wymagają płacenia za odblokowanie danych funkcji i opcji programu, Tox jest w 100% darmowy i wolny, za równo pod względem pieniędzy jak i prywatności. To oznacza, że przy pomocy Tox możesz robić cokolwiek tylko chcesz – za darmo.

Twórcy udostępniają kod źródłowy programu na platformie GitHub, dzięki czemu każdy dociekliwy użytkownik może sam sprawdzić, czy w programie nie zaszyto rządowych backdoorów. Funkcjonalność oferowana przez Toxa będzie bardzo zbliżona do tego co oferuje Skype: rozmowy tekstowe, głosowe, wideo, przesyłanie plików, konferencje itd. Instalator programu jest jak na razie niedostępny do pobrania. Jeśli chcielibyście go przetestować, musicie jeszcze trochę poczekać.

Nie sądzę jednak, żeby Tox nagle stał się numerem jeden jeśli chodzi o internetowe komunikatory. Skype to zbyt znana marka, żeby ulec darmowemu projektowi open-source, którego budżet na reklamę po prostu nie istnieje. Toxa dodatkowo użyjemy tylko na komputerach PC – o wersjach dla Androida, iOS’a, czy Windows Phone w najbliższej przyszłości można zapomnieć. Jednak jako ciekawostka, czy narzędzie do komunikacji dla małej grupy osób Tox to świetne rozwiązanie.

Program w przyszłości pobierzecie stąd: http://tox.im