Naukowcy stworzyli interfejs łączący dwa ludzkie mózgi!

Telepatia czy kontrola ludzkiego umysłu przy pomocy technologii wydaje nam się wciąż wizją science fiction. Tymczasem właśnie jesteśmy świadkami eksperymentu, który w przyszłości (i to nie tak bardzo odległej) może doprowadzić nas do momentu, w którym przejmowanie kontroli nad awatarem będzie na porządku dziennym. Osoby sparaliżowane otrzymają drugie życie, a gracze rozrywkę rodem z filmu “Gamer”…
Naukowcy stworzyli interfejs łączący dwa ludzkie mózgi!
Kadr z filmu 'Avatar'

Schemat działania połączenia

Schemat działania połączenia

12 sierpnia br. na Uniwersytecie Waszyngtońskim dwóch naukowców – Rajesh Rao i Andrea Stocco – połączyło ze sobą swoje mózgi i udowodniło, że przy pomocy ich metody można zdalnie kontrolować ruchy innego człowieka.

W eksperymencie użyto elektroencefalografu, który rejestrował aktywność fal mózgowych Rao, przekształcając je dalej w impuls elektryczny, który z kolei przesyłany został przez Internet do urządzenia służącego do przezczaszkowej stymulacji magnetycznej mózgu Stocco. By sprawdzić działanie połączenia naukowcy wykorzystali prostą grę. W jednym pomieszczeniu Rao siedzący przed monitorem myślał o tym, by wcisnąć klawisz spacji, natomiast w drugim pomieszczeniu Stocco podłączony pod urządzenia wykonał w tym momencie odpowiedni ruch. Naukowiec opowiada, że wrażenie było podobne jak w przypadku nerwowego tiku – zupełnie nie miał nad tym kontroli.

Internet łączył kiedyś nasze komputery, a teraz potrafi także połączyć mózgi. Być może w przyszłości możliwe będzie nawet bezprzewodowe połączenie jednego mózgu z drugim.” – powiedział Stocco.