Naukowcy stworzyli interfejs łączący dwa ludzkie mózgi!

Nie minął jeszcze miesiąc od czasu, gdy badaczom z Harvardu udało się połączyć mózg człowieka z mózgiem szczura w taki sposób, by samymi myślami poruszać częścią ciała zwierzęcia. Naukowcy nie odpoczywają i pochwalili się już nowymi wynikami eksperymentu - tym razem z użyciem mózgów dwojga ludzi.
Kadr z filmu 'Avatar'

Schemat działania połączenia

Telepatia czy kontrola ludzkiego umysłu przy pomocy technologii wydaje nam się wciąż wizją science fiction. Tymczasem właśnie jesteśmy świadkami eksperymentu, który w przyszłości (i to nie tak bardzo odległej) może doprowadzić nas do momentu, w którym przejmowanie kontroli nad awatarem będzie na porządku dziennym. Osoby sparaliżowane otrzymają drugie życie, a gracze rozrywkę rodem z filmu „Gamer”…

Schemat działania połączenia

12 sierpnia br. na Uniwersytecie Waszyngtońskim dwóch naukowców – Rajesh Rao i Andrea Stocco – połączyło ze sobą swoje mózgi i udowodniło, że przy pomocy ich metody można zdalnie kontrolować ruchy innego człowieka.

W eksperymencie użyto elektroencefalografu, który rejestrował aktywność fal mózgowych Rao, przekształcając je dalej w impuls elektryczny, który z kolei przesyłany został przez Internet do urządzenia służącego do przezczaszkowej stymulacji magnetycznej mózgu Stocco. By sprawdzić działanie połączenia naukowcy wykorzystali prostą grę. W jednym pomieszczeniu Rao siedzący przed monitorem myślał o tym, by wcisnąć klawisz spacji, natomiast w drugim pomieszczeniu Stocco podłączony pod urządzenia wykonał w tym momencie odpowiedni ruch. Naukowiec opowiada, że wrażenie było podobne jak w przypadku nerwowego tiku – zupełnie nie miał nad tym kontroli.

Internet łączył kiedyś nasze komputery, a teraz potrafi także połączyć mózgi. Być może w przyszłości możliwe będzie nawet bezprzewodowe połączenie jednego mózgu z drugim.” – powiedział Stocco.
0
Źródło: The Guardian
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.