Utrzymuj formę ze smartfonem

Utrzymuj formę ze smartfonem

Najłatwiej zacząć od ćwiczeń fizycznych. Podczas biegów czy jazdy na rowerze smartfon może posłużyć nam nie tylko jako odtwarzacz muzyczny, ale także jako osobisty trener. Dzięki modułowi GPS specjalne aplikacje potrafią z dużą dokładnością śledzić przebieg całego treningu – ilość spalanych kalorii, średnie tempo czy liczbę przebytych kilometrów. Śledzenie historii, branie udziału w wyzwaniach społecznościowych to też dodatkowa motywacja do ćwiczeń. Jedną z najbardziej popularnych aplikacji tego typu jest Endomondo (dostępny na Androida i iOS).

Zapis przebiegu treningu to jednak nie wszystko co potrafią współczesne smartfony. Jeśli nie do końca wiemy jak wykonać jakieś ćwiczenie również i na ten problem znajdziemy rozwiązanie. Istnieją aplikacje, które stanowią rodzaj interaktywnych instrukcji. Pozwolą nam one zaplanować cały trening ustalając odpowiednią ilość powtórzeń, a dzięki systemowi przetwarzania tekstu na mowę będą wydawać komendy głosowe motywujące nas do dalszego wysiłku. Przykładem takich aplikacji jest program Aerobicznej Szóstki Weidera lub trening interwałowy.

Jeśli pragniemy schudnąć podstawą prawidłowej diety jest określenie stopnia naszej otyłości. W tym celu powinniśmy najpierw sprawdzić nasz aktualny wskaźnik BMI i dopiero wtedy wyznaczyć sobie cel, jaki pragniemy osiągnąć. W łatwy sposób będziemy także mogli monitorować liczbę spożywanych przez nas kalorii dzięki dziennikowi posiłków.

Bez odpowiedniej diety jednak będzie nam o wiele trudniej osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Do przygotowania niskokalorycznych posiłków potrzeba niestety dużo wolnego czasu i samozaparcia. Na szczęście i na to jest odpowiednia aplikacja! Foodpanda pozwoli nam zamówić posiłek z okolicznych restauracji w wybrane miejsce,a dzięki specjalnym filtrom łatwo wybierzemy interesujący nas rodzaj kuchni. Aplikacja jest dostępna na smartfony z Androidem i iOS.

Sam telefon to jednak nie wszystko. By zwiększyć dokładność jego pomiarów i uzyskać dodatkowe dane takie jak tętno czy puls możemy dokupić gadżety takie jak pulsometr, czy monitor pracy serca, które połączą się bezprzewodowo ze smartfonem i przekażą mu odpowiednie informacje. Warto też pomyśleć o zakupie opaski na ramię, która pozwoli bezpiecznie przechować nasz telefon podczas treningu.

Jeszcze nie tak dawno temu sportowcy skazani byli na stopery i papierowe dzienniczki treningów – dziś możemy skorzystać z tysięcy bezpłatnych aplikacji, które pomogą nam utrzymać odpowiednią formę, a dzięki integracji z portalami społecznościowymi zapewnią także namiastkę zdrowej rywalizacji.