PrioVR: komfortowy kombinezon dla graczy

PrioVR: komfortowy kombinezon dla graczy

Jeśli chodzi o kombinezony dla graczy PrioVR nie jest pierwszym tego typu projektem. W czerwcu tego roku pisaliśmy o kamizelce ARAIG, która pozwoliłaby graczom odczuwać wibracje na ciele symulując tym samym np. trafienie pociskiem w grze. Niestety projekt zdobył zaledwie 10% potrzebnych funduszy i raczej nie prędko o nim usłyszymy. Pisaliśmy też o kombinezonie Orcbite, który co prawda nie jest napakowany technologią, ale świetnie sprawdza się w roli piżamy i garnituru na LAN party;).

PrioVR opiera się na nieco innym działaniu. Dzięki kombinezonowi (a w zasadzie opaskach na ciele) możliwa byłaby bezprzewodowa kontrola nad bohaterem w grze – tak jak ma to teraz miejsce w przypadku Kinecta, ale o wiele, wiele dokładniej. Technologia nie wykorzystuje bowiem kamery, ale własne czujniki złożone z akcelerometrów, żyroskopów i magnetometrów, które idealnie odwzorowują nasze ruchy w czasie rzeczywistym. Na poniższym demie technologicznym wygląda to naprawdę dobrze, ale musimy pamiętać, że jest to dopiero wersja prototypowa, która nie działa jeszcze ze standardowymi grami. By wdrożyć urządzenie do masowej produkcji konieczne jest zebranie większej ilości środków finansowych. I tu z pomocą może przyjść Kickstarter.

Twórcy potrzebują zebrać 225 tys.$, z czego już udało im się uzyskać 54 tys.$. Do zakończenia zbiórki pozostało jeszcze 36 dni więc wygląda na to, że projekt ma całkiem realne szanse, by zaistnieć na rynku. Kombinezon można tam także kupić w wersji developerskiej w cenie 450$ (11 czujników) lub 650$ (17 czujników).

Sam kombinezon jednak nie przeniesie nas w 100% do świata gry. By zwiększyć doznania potrzebowalibyśmy dobrych gogli VR pokroju Oculus Rifta. Nie wyobrażam też sobie chodzenia po pokoju w takim zestawie i obijania się o ściany. By rozwiązać ten problem twórcy proponują urządzenie pokroju Virtuix Omni lub implementację dodatkowych modułów z przyciskami, które odpowiadałyby konkretnym akcjom.