Windows Phone 8.1: rewolucja, która w Polsce nadejdzie z opóźnieniem

Windows Phone 8.1: rewolucja, która w Polsce nadejdzie z opóźnieniem

Windows Phone 8.1 nie będzie drobną aktualizacją. Nie jest to może rewolucja na miarę przejścia z wersji 7.8 do 8.0, ale i tak ilość zmian robi wrażenie. Wprowadzono takie funkcje, jak cyfrowy asystent Cortana, usprawnione ekran blokady i ekran startowy, które teraz możemy jeszcze bardziej personalizować, nowe centrum powiadomień o nazwie Centrum Akcji, nowe funkcje dla klientów korporacyjnych oraz obsługę uniwersalnych aplikacji, które będą działać zarówno na Windows 8.1, jak i Windows Phone 8.1.

To nie koniec listy. Pojawiła się dodatkowa klawiatura Word Flow, która pozwala na pisanie metodą “Swype”, a więc bez odrywania palca od ekranu telefonu, a także systemowe aplikacje “Czujnik Wi-Fi” i “Czujnik Pamięci”, które pozwalają użytkownikowi wygodnie zarządzać pamięcią masową i sieciami bezprzewodowymi. Zwiększono też integrację Skype’a z systemem i usprawniono systemowe aplikacje, takie jak Kontakty, Zdjęcia, Muzyka czy Portfel.

Klienci korporacyjni ucieszą się z obsługi VPN, standardu MDM, poprawionej obsługi certyfikatów, obsługi sieci EAP-TLS i szyfrowanej poczty S/MIME. Pojawiły się też nowe interfejsy API, które dadzą twórcom aplikacji więcej możliwości i więcej okazji do zarobienia na ich produktach (w tym współdzielenie danych między aplikacjami, dostęp do danych PIM, kopie zapasowe i wiele więcej).

Cortana, czyli sztuczna inteligencja w twoim telefonie

Najciekawszą nowością w Windows Phone 8.1 wydaje się cyfrowa asystentka Cortana, która całkowicie zastępuje systemową wyszukiwarkę. Czerpie ona swoją inteligencję i wiedzę z platformy Bing i całkowicie zmienia ona sposób, w jaki wyszukujemy informacje czy wchodzimy w interakcję z telefonem. Cortana rozumie mowę w formie języka naturalnego, co oznacza, że nie trzeba dbać o składnię czy konkretne wyrażenia, by ta nas zrozumiała: możemy wydawać jej polecenia w dokładnie takiej samej formie, w jakiej wydawalibyśmy je innemu człowiekowi. Cortana potrafi wejść w dialog z użytkownikiem, jeżeli “czuje”, że powinna o coś dopytać lub zasugerować ważną informację. Stara się też pobierać z Internetu i twoich prywatnych danych informacje, które, jej zdaniem, są dla ciebie w danej chwili istotne.

Cortanę możemy przypiąć sobie do ekranu startowego w formie aktywnego kafelka lub uruchamiać ją za pomocą sprzętowego przycisku wyszukiwania. Po jej uruchomieniu możemy wypowiedzieć do niej polecenie lub zapytanie lub je wpisać. Cortana będzie też proponowała zapytania czy polecenia, które jej zdaniem, być może, chciałeś lub chciałaś wydać, a także prezentowała na ekranie informacje, które jej zdaniem są ci w danej chwili potrzebne, takie jak pogoda, utrudnienia w ruchu drogowym na trasie do twojej pracy i wiele więcej.

Cortana nie jest produktem gotowym i na dobrą sprawę nigdy nie będzie. Asystentka cały czas uczy się twojej osobowości, analizuje twoje zachowania i aktywności, a czasem wręcz dopytując się ciebie o informacje na twój temat, by móc cię lepiej zrozumieć. Warto zaznaczyć, że wszystkie informacje, które Cortana zapamięta na twój temat są edytowalne. Oznacza to, że możemy poprawić wnioski Cortany lub wręcz zabronić jej dostępu do danych informacji.

Niestety, ta niesamowita funkcja nie będzie dostępna dla polskich użytkowników Windows Phone. Cortana na początku będzie dostępna tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. W drugiej połowie bieżącego roku pojawi się w Wielkiej Brytanii i w Chinach. Reszta krajów? Dopiero w przyszłym roku…

Ekran startowy i ekran blokady

Po aktualizacji Windows Phone do wersji 8.1, będziemy mogli ustawić tapetę na ekranie startowym. Owa tapeta, po ustawieniu, będzie widoczna przez aktywne kafelki, które staną się przezroczyste. Aktywne kafelki również zostaną usprawnione i będą się aktualizowały w krótszych odstępach czasu.

Pojawią się też nowe ekrany blokady, poza standardowym, które użytkownik będzie mógł sobie wybrać, różniące się wyglądem i animacjami. Nowe ekrany blokady będą mogli też tworzyć twórcy zewnętrzni i publikować je w Sklepie Windows Phone.

Centrum Akcji

Kolejną ważną nowością w Windows Phone 8.1 jest Centrum Akcji, dzięki któremu w szybki sposób dotrzemy do powiadomień i ustawień systemowych, niezależnie od tego co aktualnie jest wyświetlane na ekranie. Owo Centrum Akcji jest rozwijane od górnej części ekranu i uzupełnia istniejący już system powiadomień w postaci aktywnych kafelków).

Powiadomienia w Centrum Akcji są grupowane na podstawie aplikacji, z których pochodzą. Owe powiadomienia mogą być uaktualniane, modyfikowane i usuwane przez aplikację, z której pochodzą.

Czujniki danych

Microsoft rozbudował systemowe funkcje do zarządzania telefonem. Usprawniono Czujnik Wi-Fi (wcześniej znany jako Data Sense) i Czujnik Baterii. Pierwszy z nich będzie starał się wtedy, gdy to tylko możliwe, zalogować się do sieci Wi-Fi, by oszczędzić na rachunkach za telefon oraz, na życzenie użytkownika, kompresować obrazki pobierane z Sieci, by te zużywały mniejszą ilość danych. Czujnik Danych pozwoli też współdzielić dane logowania do sieci bezprzewodowych z naszymi przyjaciółmi.

Czujnik Pamięci z kolei pozwoli na łatwe przenoszenie danych pomiędzy pamięcią telefonu i kartą microSD. Warto zaznaczyć, że Windows Phone 8.1 pozwoli na instalowanie aplikacji na kartach pamięci.

Czujnik Baterii z kolei pokaże użytkownikowi które aplikacje w szczególności wpływają na czas pracy na baterii telefonu.

Lifting systemowych aplikacji

Microsoft uaktualnił też swoje systemowe aplikacje. Na przykład, aplikacja Kontakty wyświetla teraz fotografie w większym rozmiarze i w większej rozdzielczości i potrafi się porozumiewać z aplikacjami do sieci społecznościowych. Aplikacja Poczta obsługuje teraz pocztę S/MIME i chmurę iCloud. Z kolei aplikacja Zdjęcia wyróżnia teraz ostatnio wykonane fotografie i również potrafi integrować się z aplikacjami do sieci społecznościowych. Liftingu doczekała się również aplikacja Aparat, która ma teraz nowy interfejs i obsługuje tryb zdjęć seryjnych.

Najwięcej zmian widać jednak w aplikacjach Muzyka i Wideo, które będą uaktualniane od teraz poprzez Sklep Windows Phone. Pojawiła się też nowa aplikacja do Podcastów, która będzie dostępna również na polskim rynku.

Pojawiła się też obsługa ustawiania głośności dla wielu elementów z osobna: dzwonka, powiadomień i multimediów.

Usprawniony Kalendarz, wbudowany Skype i nowe API dla programistów

Aplikacja systemowa do Kalendarza również została uaktualniona. Potrafi teraz wyświetlać widok tygodnia, zmienił się też jej interfejs. Otworzono też wszystkie niezbędne API, by twórcy zewnętrzni również mogli tworzyć alternatywne aplikacje do kalendarza, które mogą mieć te same możliwości co systemowa (a także większe, jeżeli wymyślą coś interesującego).

Pojawiły się też nowe API do edycji i zarządzania filmami i zdjęciami. Z kolei Skype został wbudowany w aplikację Telefon, dzięki czemu możemy szybko przełączyć się z tradycyjnego połączenia komórkowego na ten komunikator bez przerywania rozmowy. Operatorzy komórkowi będą mogli również integrować swoje usługi z aplikacją Telefon.

Kiedy, kiedy, kiedy?

Windows Phone 8.1 pojawi się wraz z nowymi urządzeniami, na których będzie zainstalowany, na przełomie kwietnia i maja. Aktualizacja do istniejących już na rynku telefonów pojawi się “za klika miesięcy”.