Jesteś na koncercie? Prosimy, WŁĄCZ swój telefon komórkowy

Jesteś na koncercie? Prosimy, WŁĄCZ swój telefon komórkowy

Całą akcję zorganizowała i zrealizował zespół Book Shade, zajmujący się muzyką elektroniczną. Za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji smartfony uczestników koncertu zostały zsynchronizowane i wykorzystane do równoczesnego wyświetlania tych samych sygnałów świetlnych i emitowania tych samych dźwięków. Innymi słowy, telefony z roli irytujących każdego muzyka “przeszkadzajek” stały się nagle integralną i bardzo ważną częścią całego wydarzenia.

Zespół współpracował przy tym projekcie z siecią Vodafone oraz agencją o nazwie Makelight Interactive, która odpowiedzialna była właśnie za przygotowanie aplikacji Makelight. Wcześniej ta sama agencja zorganizowała już kilka pokazów, na których synchronizowała obraz wyświetlany przez smartfony, lecz tym razem doszła do tego jeszcze muzyka.

Synchronizacja odbywała się przy tym na naprawdę zaawansowanym poziomie. Nie chodziło tylko o to, by wszystkie urządzenia grały równocześnie i z maksymalnie podkręconą głośnością. Specjalne algorytmy rejestrowały położenie każdego smartfonu w sali koncertowej, opierając się na różnicach w sposobie rejestrowania otaczających go dźwięków. Dzięki temu odpowiednie polecenia dotyczące wydawania dźwięków/emitowania muzyki wysyłane były tylko do poszczególnych grup smartfonów w różnym czasie. Poszczególne części sali koncertowej grały więc inaczej, tworząc w sumie jedyną w swoim rodzaju muzyczną “mieszankę”.

Jedynym elementem, na który narzekali muzycy, była niedostateczna głośność wbudowanych w telefony głośników. Dlatego do smartfonów podoczepiano jeszcze zewnętrzne głośniczki, dysponujące około 10 razy większą mocą emisji dźwięku.

A oto rezultat: