Narządy wydrukowane w 3D pomogą chirurgom w przeprowadzaniu operacji

Narządy wydrukowane w 3D pomogą chirurgom w przeprowadzaniu operacji

Rak nerki jest ósmym spośród najczęściej występujących nowotworów. W 2012 roku na 84 400 przypadków wykrycia odnotowano 34 700 zgonów. Zwykle nowotwór ten jest leczony operacyjnie, ale ze względu na delikatną strukturę narządu i często nietypowe kształty guzów jest to zabieg wymagający niesamowitej precyzji od chirurgów, a przez to bardzo stresujący.

Dlatego właśnie lekarze z japońskiego Uniwersytetu w Kobe postanowili ułatwić sobie sprawę. Tomografii komputerowej użyto by skonstruować dokładny model 3D narządu. Następnie wydrukowano go na drukarce 3D z użyciem przeźroczystego materiału, przez który widoczne były naczynia krwionośne oraz sam guz. Chirurg mógł na modelu przeprowadzić symulację operacji, którą później, na prawdziwym pacjencie przeprowadzał już robot. Precyzyjny zabieg pomógł także w zmniejszeniu czasy przerwy w zakłóceniu dopływu krwi do narządu – z 22 minut zredukowano go do 8.

Naukowcy przeprowadzili już 10 operacji z wykorzystaniem takiego rozwiązania i przyznają, że jest to dla nich ogromne ułatwienie. Niestety technologia ta jest wciąż zbyt kosztowna – podnosi koszt chirurgii o 500-1500$.