Pioneer zapowiedział płyty Blu-ray 256 GB

Pioneer zapowiedział płyty Blu-ray 256 GB

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o nośnikach optycznych typu Archival Disc, ogłoszonych oficjalnie przez Panasonica i Sony jako następca płyt typu Blu-ray. Tymczasem okazuje się, że ten ostatni standard wcale nie zamierza tak łatwo odchodzić z rynku.

Firma Pioneer Corporation ogłosiła bowiem, że opracowała 8-warstwowe płyty Blu-ray, pozwalające zapisać do 256 GB danych (8 warstw po 32 GB). Jak łatwo policzyć, to dwa razy więcej od płyt Blu-ray typu XL, mających 4 warstwy i 128 GB pojemności. Co więcej, jak podkreśla Pioneer, nowe nośniki to płyty jednostronne – w wersji dwustronnej możliwe będzie zapisanie 512 GB danych.

Warto przypomnieć, że Archival Disc oferować będzie na początku pojemność “tylko” 300 GB, choć w dalszych planach są nośniki półterabajtowe i terabajtowe. Dużej różnicy teoretycznie więc nie ma, jednak warto pamiętać o tym, że nowy standard pamięci optycznej opracowywany był – jak sama nazwa wskazuje – pod kątem bezpiecznej archiwizacji danych. Sądząc po zapowiedziach, będą to nośniki znacznie bardziej odporne na wilgoć, temperaturę, a nawet zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Jak wygląda ta kwestia w przypadku najnowszych nośników Blu-ray – nie wiadomo, jednak wyprodukowanie wzmocnionych wersji dysków CD, DVD i Blu-ray, przeznaczonych właśnie do archiwizacji, jest jak najbardziej możliwe i tego typu nośniki wiele razy trafiały na rynek.

I jeszcze dwie ważne kwestie. Po pierwsze, nowy typ płyt Blu-ray nie będzie wymagał kupna specjalnych wersji nagrywarek – wystarczy wymiana firmware’u. To może być duża przewaga tych nośników w stosunku do płyt Archival Disc. Po drugie, w zapowiedzi mowa jest również o możliwości wprowadzenia w dalszej kolejności płyt Bly-ray o 10 warstwach po 36 GB (w sumie 720 GB) i o 12 warstwach po 42 GB (w sumie 1 TB!), więc zapowiada się całkiem ciekawa rywalizacja…

Zdjęcie stosu płyt blu-ray pochodzi z serwisu Shutterstock.