TrueCrypt nie będzie dalej rozwijany

Dzisiaj, na oficjalnej stronie projektu, na SourceForge pojawiło się zastanawiające oświadczenie. Twórcy TrueCrypta napisali w nim, że ich oprogramowanie może posiadać nienaprawione luki związane z bezpieczeństwem danych użytkownika. Dalej w swym oświadczeniu, twórcy rekomendują korzystanie z konkurencyjnego oprogramowania – BitLockera, opisując przy tym jak zacząć korzystać z programu konkurencji. Poniżej przedstawiamy krótki fragment oświadczenia:
TrueCrypt nie będzie dalej rozwijany

TrueCrypt przestał być rozwijany w maju 2014, po tym jak Microsoft zakończył wsparcie dla swojego systemu Windows XP. Windows Vista/7/8 oferują zintegrowane narzędzia do szyfrowania danych zarówno na fizycznych dyskach twardych, oraz na wirtualnych dyskach. Zintegrowane narzędzia tego typu dostępne są również dla innych platform. Naszym użytkownikom zalecamy, aby dane szyfrowane do tej pory programem TrueCrypt zaczęli szyfrować narzędziami dostępnymi dla ich systemu.

W związku z tym oświadczeniem pojawiło się wiele wątpliwości. TrueCrypt przeszedł ostatnio audyt bezpieczeństwa, który miał sprawdzić, czy w najnowszej wersji oprogramowania znajdują się niewykryte do tej pory backdoory. Pierwsza faza audytu zakończyła się w ubiegłym miesiącu. Wtedy to jeden z twórców oprogramowania, Bruce Schneier napisał: krótkie podsumowanie, nadal z niego korzystam [z TrueCrypta – przyp. red.]. Niektórzy internauci spekulują, że domena TrueCrypt.org została przejęta przez hakerów, którzy do najnowszej wersji TrueCrypt dołączyli złośliwe oprogramowanie – to tłumaczyłoby nagłą zmianę planów twórców, którzy zamiast dokończyć audyt bezpieczeństwa zdecydowali się zakończyć rozwijanie swojego oprogramowania. Jednak dopóki nikt niczego nie potwierdził, są to czyste spekulacje.