Ząb odbuduje się sam!

Ząb odbuduje się sam!

Do tej pory komórki macierzyste, które miały być wykorzystywane w procesie regeneracji tkanek były hodowane w warunkach laboratoryjnych. David Mooney wraz ze swoim zespołem naukowców z Harvard’s Wyss Institute dowiódł, że możliwe jest odtworzenie tkanek bezpośrednio w ciele pacjenta – wystarczy użyć odpowiednich impulsów lasera.

Na razie testy przeprowadzono wyłącznie na gryzoniach i dotyczą one tylko odbudowy zębiny – tkanki znajdującej się pod szkliwem i odpowiadającej za strukturę zębów. Eksperyment przeprowadzono nawiercając najpierw trzonowe zęby szczurów i myszy, a następnie naświetlając miazgę laserem. Po dwóch tygodniach okazało się, że zębina zaczyna się odbudowywać – ma tylko lekko zmienioną strukturę. Kolejne eksperymenty wykazały, że za powodzenie tego procesu odpowiada specjalny rodzaj białka (TGF-β1), które normalnie pozostaje nieaktywne. Dopiero potraktowanie laserem zadziałało niczym efekt domina, przyczyniając się do wzrostu komórek macierzystych.

Wydaje się bardzo prawdopodobne, że podobny efekt uda się uzyskać także u ludzi. Ponieważ metoda ta jest nieinwazyjna i nie wymaga wprowadzenia do organizmu ludzkiego żadnych chemicznych substancji możliwe, że szybko zostanie wprowadzona w praktyce stomatologicznej. Jeśli uda się nam w taki sposób nakłonić jeden rodzaj tkanki do odbudowy, być może sposób ten sprawdzi się także w przypadku innych tkanek np. skóry, czy włosów.

Fotografia zbliżenia zębów uśmiechniętej kobiety pochodzi z serwisu Shutterstock

Więcej:medycyna