Ziemia z kosmosu: w HD, 24 godziny na dobę

Projekt wykorzystuje cztery “zwyczajne” kamery wideo rejestrujące obraz w rozdzielczości HD, dostarczone na międzynarodową stację kosmiczną 18 kwietnia przez statek kosmiczny SpaceX Dragon. Zostały one przedwczoraj zainstalowane na zewnątrz modułu ESA Columbus i rozpoczęły nadawanie. Obraz w rozdzielczości HD przesyłany jest na żywo bezpośrednio na ziemię.
Fragment międzynarodowej stacji kosmicznej oraz ziemii, widziany okiem kamer HDEV.
Fragment międzynarodowej stacji kosmicznej oraz ziemii, widziany okiem kamer HDEV.
Fragment międzynarodowej stacji kosmicznej oraz ziemii, widziany okiem kamer HDEV.

Fragment międzynarodowej stacji kosmicznej oraz ziemi, widziany okiem kamer HDEV.

Warto zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze, nie jest to projekt komercyjny, tak jak ma to miejsce choćby w przypadku projektu UrtheCast (obraz live w rozdzielczości 4K!). HDEV to zupełnie odrębne przedsięwzięcie, a rejestrowany obraz nie jest zapisywany na urządzeniach zainstalowanych w międzynarodowej stacji kosmicznej, lecz transmitowany jest bezpośrednio na ziemię. Po drugie, projekt HDEV powstał przy dużym zaangażowaniu uczniów szkół licealnych i studentów amerykańskich uczelni wyższych, współpracujących z NASA w ramach programu HUNCH (High Schools United with NASA to Create Hardware). Zespoły studenckie zaangażowane są również obecnie, na etapie zarządzania całym eksperymentem.

No to jak wygląda nasza planeta, oglądana w HD z kamer umieszczonych na międzynarodowej stacji kosmicznej? Właśnie tak (jeśli ekran jest ciemny lub prawie ciemny, oznacza to, że stacja kosmiczna znajduje się obecnie po zaciemnionej stronie ziemi):

Live streaming video by Ustream