Ziemia z kosmosu: w HD, 24 godziny na dobę

Pełna nazwa projektu to High Definition Earth Viewing (HDEV), czyli w tłumaczeniu na polski: Oglądanie ziemi w wysokiej rozdzielczości.
Fragment międzynarodowej stacji kosmicznej oraz ziemii, widziany okiem kamer HDEV.

Fragment międzynarodowej stacji kosmicznej oraz ziemi, widziany okiem kamer HDEV.

Projekt wykorzystuje cztery „zwyczajne” kamery wideo rejestrujące obraz w rozdzielczości HD, dostarczone na międzynarodową stację kosmiczną 18 kwietnia przez statek kosmiczny SpaceX Dragon. Zostały one przedwczoraj zainstalowane na zewnątrz modułu ESA Columbus i rozpoczęły nadawanie. Obraz w rozdzielczości HD przesyłany jest na żywo bezpośrednio na ziemię.

Warto zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze, nie jest to projekt komercyjny, tak jak ma to miejsce choćby w przypadku projektu UrtheCast (obraz live w rozdzielczości 4K!). HDEV to zupełnie odrębne przedsięwzięcie, a rejestrowany obraz nie jest zapisywany na urządzeniach zainstalowanych w międzynarodowej stacji kosmicznej, lecz transmitowany jest bezpośrednio na ziemię. Po drugie, projekt HDEV powstał przy dużym zaangażowaniu uczniów szkół licealnych i studentów amerykańskich uczelni wyższych, współpracujących z NASA w ramach programu HUNCH (High Schools United with NASA to Create Hardware). Zespoły studenckie zaangażowane są również obecnie, na etapie zarządzania całym eksperymentem.

No to jak wygląda nasza planeta, oglądana w HD z kamer umieszczonych na międzynarodowej stacji kosmicznej? Właśnie tak (jeśli ekran jest ciemny lub prawie ciemny, oznacza to, że stacja kosmiczna znajduje się obecnie po zaciemnionej stronie ziemi):

Live streaming video by Ustream

0
Źródło: ustream.tv
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.